05

چکیده

موضوع این پژوهش صله رحم در نهج البلاغه است. هدف پژوهشگر، بررسی دیدگاه های  امیر المومنین علی علیه السلام †در مورد رابطه خویشاوندی و الگو پذیری اعضای خانواده از رفتار و گفتار ایشان است که با تبیین عوامل و موانع دوام صله رحم و بیان آثار صله رحم در عرصه های مختلف زندگی تحقق می یابد.

از بررسی کلام حضرت چنین به دست می آید که صله رحم برای استواری جایگاه خانواده در اجتماع ضروری است و بدون آن دایره خویشاوندی دچار تزلزل شده و از هم می پاشد اما آنچه برای تعالی این مجموعه مورد نیاز است رابطه ایی است که تنها در رفت و آمد خلاصه نمی شود.

این اثر به  بررسی واژه هایی مرتبط با صله و رحم در نهج البلاغه از جمله: قرب، بعد، حاشیه و... پرداخته است.

محقق عوامل و موانع دوام صله رحم در نهج البلاغه را مورد بررسی قرار داده است.

عوامل دوام شامل: تقوا، نرم خویی، گذشت کریمانه، دوستی پدران و تلاش برای وصل می شود و دین فروشی، تضییع حقوق اقوام ایجاد مشقت در معاشرت، سستی در همراهی هنگام مشکلات و نهاد آلوده از موانع دوام شمرده می شود.

امام آثاری را برای صله رحم در عرصه هایی مختلف زندگی قائل هستند که می توان آن را در دو عنوان آثار ایجابی و سلبی مورد بررسی قرار داد که تأمین نیازهای روحی همچون کاهش اضطراب و ناراحتی و حمایت عاطفی در شرایط سخت و ارضاء نیاز محبت کردن از جمله ی این آثار است.

با تتبع در سایر منابع انجام شده به نظر می رسد بررسی صله رحم در آیات و روایات انجام شده اما تاکنون پژوهشی در رابطه با این موضوع در نهج البلاغه انجام نگرفته است.

در این اثر از شروح نهج البلاغه، فرهنگ های موضوعی و کتاب هایی که در موضوع صله رحم نگارش شده است، استفاده شده است.

روش مورد استفاده در این تحقیق توصیفی و کتابخانه ای است.

واژگان کلیدی تحقیق: صله رحم، خویشاوندی، اقارب.

 

نام و نام خانوداگی پژوهشگر: فاطمه درویشی

استاد راهنما: سرکارخانم خیاطی

تاریخ دفاع: 96/02/18

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت