18

عنوان پايان نامه :

               

شيوه اخلاقي - سياسي حضرت مهدي در عصر ظهور

 

چكيده :

 

تاکنون کتابهای مختلف و زیادی درباره امام زمان (عج الله تعالی فرج و الشریف) مطالعه کرده بودم که در هر کدام ابعاد مختلفی مانند، راز طول عمر، فلسفه غیبت، علائم ظهور و .. در آنها مطرح شده بود ولی دربارۀ سیستم حکومتی و شیوۀ زمامداری حضرت کمتر مطلبی به میان آورده شده بود از این رو تلاش شده است در این پژوهش که با عنوان روش اخلاقی و سیاسی حضرت مهدی(عج الله تعالی فرج و الشریف) پس از ظهور پرداخته شود تا با ارائه و جمع‌بندی مطالب مرتبط با موضوع بتوان به روشن‌تر شدن آن کمکی و گاهی در جهت شناخت جامعه متعالی عصر ظهور و آشنایی با روشهای اخلاقی سیاسی قیام حضرت مهدی و... برداشت.

 

 

از جمله سئوالاتی که ذهن بیشتر افراد را به خود مشغول می کند آن است که امام با چه روشی به لحاظ اخلاقی و سیاسی با افراد جامعه ظهور برخودار خواهد کرد؟ اصولاً جامع اسلامی عصر ظهور دارای چه ویژگی‌هایی است که نیازمند تغیر و تحولی چنین اساسی می‌باشد؟ برخورد امام با سایر ادیان و فرق اسلامی چگونه خواهد بود؟

 

 و چندین و چند سئوال دیگر که سعی شده است در این پژوهش به آنها پاسخ داده شود و از منابع و مدارک مختلف و متفاوتی استفاده شده به چندین منبع رجوع شود که هم شامل کتابهای نوشته شده در عصر حاضر و فعلی است و همه برگرفته از کتب پیشینیان و قدماء می‌باشد.

این تحقیق به قصد بررسی وضعیت آینده و کشف حقایق بیشتر تدوین شده است و جزء تحقیات بنیادی می‌باشد ولی از آن جائیکه به توصیف و تشریع وضعیت آینده اشاره دارد می‌توان آن را  « توصیفی» نیز دانست. روش تحقیق کتابخانه‌ای است اساس اطلاعات قبلی ثبت شده، ارائه می‌شود.

 

 

این تحقیق از سه بخش و هشت فصل تشکیل شده است. در بخش اول با عنوان مفهوم شناسی در فصل دوم جداگانه به ابعاد و معانی مختلف در کلید واژه اصلی این تحقیق یعنی اخلاق و سیاست پرداخته شده است که

 

فصل اول معانی اخلاقی و فصل دوم معانی سیاست هر کدام شامل چند زیر فصل می‌باشد.

بخش دوم با عنوان روش الاقی حضرت مهدی در عصر ظهور بیان شده و شامل سه فصل است . فصل اول با عنوان بررسی اخلاق اجتمای افراد جوامع اسلامی در عصر ظهور در برگیرنده بیان وضعیت اجتماعی و اخلاقی جوامع اسلامی قبل از ظهور و مفاسد و معایبی است که سراسر وجود این اجتماعات را فرا گرفته است.

 

 

فصل دوم شیوه اخلاقی حضرت مهدی  (عج الله تعالی فرج و الشریف)  به جهت  اکمال و اصلاح اخلاق نام دارد و آن سعی شده است روشها و شیوه‌های اجرایی اخلاقی حضرت مهدی در جهت اصلاح جامعه بیان شود فصل سوم دگرگونی الاقیلت گذشته و بروز اکمال اخلاق در افراد جامعه نام گرفته است و در آن به ترسیم جامعه اخلاقی که پس از ظهور حضرت ایجاد خواهد شد و از هر گونه پلیدی اخلاقی دور خواهد بود، پرداخته خواهد شد.

بخش سوم روش سیاسی حضرت مهدی(عج الله تعالی فرج و الشریف) در عصر ظهور در جامعه اسلامی نام دارد

 

 و شامل سه فصل است.

فصل اول بیانگر سیاستهای فاسد موجود به لحاظ مدیریتی، قضایی، اقتصادی، و ... در جوامع اسلامی است و در فصل دوم با عنوان بکارگیری سیاستهای سازنده حضرت مهدی(عج الله تعالی فرج و الشریف) و برخورد یا سیاست غلط موجود در جوامع اسلامی سعی شده است به روشهای اجرایی حضرت برخورد قاطع با مهزلات سیاسی جامعه پرداخته شود. و اجرایی فصل یعنی فصل سوم بیانگر دستاوردهای انقلاب حضرت مهدی(عج الله تعالی فرج و الشریف)  است که دو مقولۀ امنیت و عدالت پایدار در آن بررسی می‌شود.

 

 

 

نام و نام خانوادگي: زهره جواد فراش

 

تاريخ دفاع :88/07/18

 

استاد راهنما: خانم زيبا رودي

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت