05

چکیده

موضوع پژوهش حاضر بررسی روشها و عوامل مخالفت کافران با فرامین و أنبیاء الهی و سنتهای الهی در تدبیر این جوامع بر اساس سوره مبارکه «اعراف» می باشد.

با توجه به هجمه های فرهنگی دشمن و نشانه گرفتن پایه های اعتقادی مردم شناخت روشها و عوامل مخالفت با فرامین الهی و نیز آشنایی با سنتهای الهی جهت حفظ ایمان امری ضروری است.

کافران در ادوار مختلف، با روشهایی گوناگونی به تکذیب رسالت پیامبرانی همچون حضرت نوح، حضرت صالح، حضرت هود، حضرت شعیب، حضرت لوط و حضرت موسی ‰، یا بیان نسبتهای ناروایی از قبیل ضلالت، سفاهت و جادوگری می پرداختند و با پیمان شکنی مکرر و تهدید با دعوت ایشان مخالفت می کردند.

عوامل و انگیزه های متفاوتی باعث این مخالفتها بوده است، همچون شرک و بت پرستی، وسوسه شیطان، تکبر، جهل، عناد، تعصب و پیروی از هوای نفس.

امت حضرت نوح به علت جهل و نادانی، قوم عاد به خاطر شرک و بت پرستی، قوم ثمود از روی تکبر، امت حضرت شعیب به خاطر حب دنیا و کسب منافع بیشتر مادی، یا قوم حضرت لوط از روی تمایلات شهوانی و آل فرعون به خاطر حب قدرت از پذیرش دعوت پیامبران، سرباز              می زدند.

خداوند در تدبیر این جوامع سنتهای گوناگونی دارد از جمله سنت هدایت (که شامل انزال کتب آسمانی و ارسال پیامبران عظیم الشأن است)، سنت امتحان و ابتلاء، سنت اعجاز پیامبران، سنت اضلال و سنت استدراج؛  

از ویژگی سنتهای الهی می توان به استمرار، ثبات، حتمی بودن و تبدیل نا پذیری آنها اشاره کرد.

حاصل سخن اینکه عذاب هر قوم هم با قوم دیگر متفاوت بود همان گونه که روشها و عوامل متفاوت بود. قوانین و سنتهای الهی که، تبدیل و تحویلی در آنها راه ندارد، همیشگی و پایدار بوده و در تمام اعصار، ساری و جاری می باشد.

روش تحقیق در این پژوهش براساس نگرش ها از نوع تحقیقات بنیادی می باشد و بر پایه راهبردها از نوع تحقیقات توصیفی می باشد.

واژگان کلیدی: کافران، مخالفت، أنبیاء، تکذیب، سنت.

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: فائزه رستگارمقدم

استاد راهنما: سرکارخانم خیاطی

تاریخ دفاع: 95/12/24

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net