05

چکیده

موضوع پژوهش حاضر بررسی نعمت های خداوند در دنیا و آخرت براساس سوره الرحمن می باشد که با هدف آشنائی و شناخت نعمت ها، ایجاد روحیه شکر گزاری از خداوند و احساس رضایت مندی در زندگی صورت پذیرفته است. یادآوری نعمت ها، به معنای آن است که انسان متذکر نعمت های بیکران خداوند شده و غفلت را از بین برده و سبب شکر گزاری و تأمین سعادت دنیا و آخرت او قرار گیرد و این مسئله ضرورت بحث را مبرهن می نماید.

نعمت به هر گونه بهره مندی انسان در زندگی که از آن سود ببرد و موجب خیر در دنیا و آخرت او شود اطلاق می شود.

در سوره الرحمن نعمت های خداوند به دو دسته دنیوی و اخروی تقسیم شده است که از جمله نعمت های دنیوی می توان به نعمت تعلیم و تربیت، حساب و میزان، خلقت انسان و خلقت زمین اشاره نمود. از مهم ترین این نعمت ها می توان به نعمت تعلیم قرآن اشاره کرد که از  عظیم ترین نعمت های الهی است و در قدر و منزلت، مقامی رفیع تر از سایر نعمت ها دارد، چون کلامی است از خدای تعالی که صراط مستقیم را ترسیم می کند و متضمن بیان راه سعادت و هدف تمام جویندگان است و از نعمت های اخروی سخن به میان می آید، از جمله حسابرسی جن و انس، نعمتهای بهشتی اعم از باغ ها، چشمه ها، میوه ها، همسران زیبا و با وفا و حوریان بهشتی.

حاصل سخن آنکه در سوره الرحمن به تذکر و یادآوری نعمتهای دنیوی و اخروی پرداخته شده تا بدین سبب انسان متوجّه و متبّه باشد که نباید نعمت های الهی را چه در ذهن و چه در عمل مورد انکار قرار دهد و همیشه به آن نعمت ها توجه داشته باشد زیرا توجه به نعمت، روح شکرگذاری را در انسان به وجود می آورد و انسان را بیشتر متذکر خدا می کند و بیشتر در صراط عبودیت قرار می دهد و از مخالفت و عصیان باز می دارد.

روش تحقیق در این پژوهش براساس نگرش ها از نوع تحقیقات بنیادی می باشد و بر پایه راهبردها از نوع تحقیقات توصیفی است.

کلیدواژه ها: سوره الرحمن، دنیا، نعمت، آخرت، بهشت

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: عصمت قربانیان الله آباد

استاد راهنما: سرکار خانم خیاطی

تاریخ دفاع: 95/07/30

نظر ها

رباب مطیری
# رباب مطیری
دوشنبه, 11 فروردین 1399 10:37 ب.ظ
سلام علیکم خدا قوت ... چکیده رو مطالعه کردم و بسیار خوشم اومد. من حقیقتش اگر خدا بخواد می خوام در این زمینه پایان نامه بنویسم .. دنبال جمع آوری مطالب هستم ... می خواستم از پایان نامه شما استفاده کنم... می تونید برام بفرستین... مطمئن باشید وقتیکه از مطالب شما استفاده کردم حتما نام شما در پاورقی و فهرست منابع ذکر می کنم. باتشکر

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net