05

چکیده

موضوع پژوهش حاضر، احکام طلاق و حقوق زنان مطلقه براساس سوره‌ی مبارکه‌ی طلاق است.

    اسلام اهمیت ویژه‌ای برای نظام خانواده و حفظ حقوق فرزندان قائل است و تا آن‌جا که ممکن است از طلاق جلوگیری می‌کند ولی اگر چاره‌ای جز طلاق نبود، اجازه نمی‌دهد حقوق زنان در این کشمکش پایمال شود. از این رو به منظور جلوگیری از تضییع حقوق زنان انجام چنین تحقیقی ضروری است.

سوره مبارکه طلاق از جمله سور مدنی است و در هفت آیه ی اول ,احکام عده, وضعیت مسکن و نفقه ی زنان مطلقه , حقوق زنان باردار شیرده و سرنوشت فرزندان را بیان فرموده است.

دوران عده فرصتی است تا زوجین بیشتر به عواقب جدایی بیاندیشند. تامین مسکن و نفقه زن در دوران عده به عهده مرد است و چنانچه زن باردار باشد یا بچه شوهرش را شیر بدهد مرد موظف است تا هنگام وضع حمل خرج زن را بدهد و هم چنین مزد شیر دادن او را بدهد. از این رو زن از نظر روحی و روانی کمتر دچار مشکل می شود. به خاطر وجود این حکم در اسلام که مرد همسرش را در دوران عده در همان خانه ای که خود زندگی می کند نگه دارد و به زندگی زن وسعت دهد و در حد توان هزینه زندگی زن را تامین کند, این احتمال وجود دارد که دوباره به زندگی مشترک برگردنند. و در صورتی که زن مرتکب عمل زشت آشکاری شده باشد مرد می تواند او را از خانه بیرون کند. و چنانچه به توافق نرسیدند می توانند به صورت خدا بسندانه از یکدیگر جدا شوند. وهم چنین حقوق فرزندشان را نیز نادیده نگیرند. چرا که هنگام جدایی والدین , بیشترین ضربه به فرزندان وارد می شود , اما با رعایت حقوقشان می توان آنها را به زندگی عادی برگرداند.

روش تحقیق در این رساله از سنخ تحقیقات کاربردر توصیفی است که با روش کتابخانه ای و استفاده از سایت گرد آوری شده است.

واژگان کلیدی: طلاق، حقوق، عده و زنان مطلقه.

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: ناهید محمدی

استاد راهنما: سرکارخانم خیاطی

تاریخ دفاع: 96/02/02

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net