05

چکیده

تحقیق حاضر با عنوان بررسی شبکه‌های اجتماعی مجازی و تأثیر آن بر سبک زندگی در بعد فردی و خانوادگی و با هدف آشنایی خانواده‌های اسلامی با آسیب‌های این تکنولوژی نو‌ظهور، صورت پذیرفته است.

از آن‌جا که این شبکه‌ها با مزایا و معایب بی‌شمار جزء جدایی ناپذیر زندگی امروز شده، چنین تحقیقاتی ضروری می‌باشد.

شبکه‌های اجتماعی مجازی نسل جدیدی از وب‌سایت‌های اینترنتی هستند که کاربران حول محور مشترکی به صورت مجازی فعالیت می‌کنند و مهم‌ترین ویژگی این شبکه‌ها، تأثیرگذاری روی فرد و خانواده می‌باشد.

شبکه‌های اجتماعی به دو دسته‌ی مجازی و غیر مجازی تقسیم می‌شوند. شبکه‌های اجتماعی مجازی به کاربران امکان می‌دهد علاقه‌مندی‌ها، افکار و فعالیت‌های خود را در فضای مجازی به اشتراک بگذارند. سایت‌های دوست‌یابی اولین شبکه‌های اجتماعی می‌باشند. در حال حاضر پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی مجازی، فیس‌بوک، توئیتر، اینستاگرام، واتس‌آپ، وایبر و تلگرام هستند. ایرانیان از اولین سال‌های ایجاد موج شبکه‌سازی در این زمینه پیشتاز بوده‌اند.

از مهم‌ترین تأثیرات شبکه‌های اجتماعی بر رفتار و نگرش فردی این است که: هویت کاربران به خاطر وجود القائات شبکه‌های اجتماعی مختلف تغییر می‌کند. ارتباط با جنس مخالف که در اسلام به شدت نهی شده، در این شبکه‌ها به راحتی فراهم است. این شبکه‌ها در منزوی ساختن مردم نقشی اساسی ایفا می‌کنند. تغییر در سبک پوشش، ورود به حریم خصوصی افراد، اتلاف وقت، کاهش تمرکز، تفکر و فعالیت‌های جسمی از دیگر آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی می‌باشند.

شبکه‌های اجتماعی در بعد خانوادگی نیز آسیب‌هایی دارد، از جمله: افزایش ارتباطات مجازی به کاهش ارتباطات خانواگی منجر شده است. اعضای خانواده نیازمند توجه از جانب یکدیگر می‌باشند که با ورود شبکه‌های اجتماعی این موضوع نیز کم‌رنگ شده است. تغییر سبک زندگی فرزندان و افزایش بی بند و باری در خانواده‌ها از دیگر تهدیدات شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. این شبکه‌ها به راحتی بستر دوستی با جنس مخالف را فراهم آورده که به دنبال آن طلاق در خانواده‌ها افزایش می‌یابد.

لذا باید آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهیم تا از آسیب‌های آن در امان بمانیم.

واژگان کلیدی: شبکه‌ی اجتماعی، شبکه‌ی اجتماعی مجازی، سبک زندگی، خانواده.

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: مهین احمدی خلیل آبادی

استاد راهنما: سرکارخانم خیاطی

تاریخ دفاع: 95/10/19

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت