30

عنوان پایان نامه:

بررسی شعار رهبری در سال1394(دولت و ملت همدلی و همزبانی)

 

چکیده:

عنوان پژوهش حاضر، «بررسی شعار رهبر در سال 94، دولت و ملت، همدلی و همزبانی» می باشد. از آن جا که درک شعار سال زمینه ی اجرایی کردن آن می باشد، بررسی ابعاد مختلف آن ضروری می نماید.

همدلی و وحدت از جمله مسائلی است که در قرآن کریم و روایات معصومین بر آن تأکید شده است؛ دعوت مردم به وحدت و همدلی، بیان مصادیق و آثار آن، نهی از تفرقه و اختلاف و توجه دادن ایشان به پیامدهای آن، از جمله ی این تأکیدات می باشد. شعار امسال نیز بر پایه ی همین امر با اهمیت پی ریزی شده است.

نامگذاری سال ها حدود 21 سال است که از طرف مقام معظم رهبری با اهداف گفتمان سازی، تمرکز توانایی ها و ظرفیت های کشور بر مهمترین نیازها و ... انجام می پذیرد.

شعار امسال در مقایسه با شعار سال های قبل، فرا رشته ای است و محورهای گوناگون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را در بر می گیرد.

از فلسفه های نام امسال می توان به خنثی سازی تلاش دشمن در جهت ایجاد شکاف میان دولت و ملت، رویدادهای مهم واقع در سال جاری از جمله توافق هسته ای، انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان که مستلزم ثبات و آرامش در کشورند، اشاره نمود.

در بحث عملیاتی کردن شعار از جمله عرصه های دولت می توان به افزایش مشارکت اجتماعی و واگذاری امور به مردم، سلامت اداری و مقابله با فساد و تبعیض، همچنین صداقت، شفاف سازی در عملکرد و پاسخ گویی و از جمله عرصه های ملت به پرداخت منظم مالیات و حقوق دولت و نقد منصفانه و پرهیز از سیاه نمایی اشاره نمود. اعتماد نیز از مهم ترین عرصه های مشترک این دو می باشد.

از جمله وظایفی که برای خواص می توان برشمرد، روشنگری و تبیین موضوع و کمک به تصحیح رابطه­ی دولت و ملت  می باشد.

واقع نگری مردم و مسئولان، عدم سوء استفاده ی دشمنان و عبور از چالش های احتمالی از جمله آثار تحقق این شعار می باشد.

حاصل سخن اینکه: همدلی و همزبانی دولت و ملت می تواند گامی در جهت پیشبرد اهداف متعالی انقلاب اسلامی و در نتیجه شکست دشمنان نظام اسلامی باشد.

روش تحقیق در این پژوهش، براساس نگرش ها از سنخ تحقیقات توسعه ای، به لحاظ راهبردها جزء تحقیقات توصیفی- تحلیلی و با توجه به راهکارهای اجرایی و جمع آوری مطالب، در ردیف تحقیقات کتابخانه ای قرار می گیرد که با استفاده از منابع اسلامی و مقالات اندیشمندان دینی صورت پذیرفته است.

کلید واژه ها: شعار، نامگذاری سال، همدلی، همزبانی، دولت، ملت، رهبر

نام و نام خانوادگی:عاطفه استخری

 

تاریخ دفاع:94/06/30

 

استاد راهنما:سرکار خانم هوشیار

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت