05

چکیده

مناظره يكي از راه­هاي مهم دفاع از دين است كه وظيفه اصلي هر متكلم و انديشمند ديني است كه شبهات و ايرادات وارد بر مباحث ديني را برطرف كند و پاسخگوي سؤالات موجود در اين زمينه براي همگان باشد.

وی از طریق مناظره با دانشمندان عامه به اثبات مسائلی مثل عدم تحریف قرآن، عدالت برخی از صحابه و فضیلت­تراشی برای عایشه و ... پرداخته ­اند.

 با توجه به اینکه علامه مناظرات موفقي در زمینه شیعه شدن افراد داشتند، لازم و ضروری به نظر می­رسد تا طلبه­ ها با مناظرات ایشان آشنا شوند تا هنگامی که با شبهه­ا ی در این زمینه مواجه شدند، بتوانند به راحتی پاسخ دهند و خود نیز با توجه به بصیرت و روشنگری که در این زمینه پیدا می­کنند به تبلیغ مذهب شیعه بپردازند.

در اين پژوهش ابتدا به كليات تحقيق، سپس به معرفي شخصيت علامه سيد مرتضي عسكري، خاندان، فرزندان، تحصيلات، تأليفات و فعاليت­هاي علمي ايشان  از جمله تأليف كتاب­هاي معالم­المدرستين، يكصد­و­پنجاه صحابي ساختگي و... مي پردازد. ايشان علاوه بر اين فعاليت­ها كارهاي زير ساختي مهمي مانند تأسيس مدارس و دانشگاه­ ها و مراكز فرهنگي و تأسيس مجمع علمي اسلامي نيز داشتند كه در اين پژوهش به آن پرداخته مي شود و پس از آن چندي از مناظرات علامه با موضوعات مختلفي همچون شرك ، عدم تحريف قرآن و... مطرح مي شود و مورد بررسي قرار مي گيرد.

تحقیق پیش رو مبحثی تفسیری-کلامی است که با استفاده از منابع لغوی (مثل المفردات ‌فی ‌غریب ‌القرآن) و منابع تفسیری و کتب و مقالات به روش کتابخانه‌ای با استفاده از فیش‌برداری و روش رایانه‌ای است.

با بررسي مناظرات علامه مي توان عقايد حق را با استفاده از ادله قابل قبول و متقن ثابت كرد.

کلیدواژه‌ها: مناظره، شرک، صحابه، فضیلت.

 

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: زهره کوهستانی

استاد راهنما: سرکارخانم مدنی

تاریخ دفاع: 96/02/14

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت