08

عنوان پایان نامه:

تجلی قرآن در سیره حضرت معصومه (سلام الله علیها)

 

چکیده:

منشأ اصلی جاذبه های اخلاقی و شخصیتی اولیاء و بزرگان دین مبین اسلام آیات قرآن کریم بوده است و این آیات در مرتبه ی بسیار متعالی در اخلاق و رفتار ایشان تجلی یافته و منشا کرامت ها، قدرت ها و بزرگواری های آنها شده است.

موضوع پژوهش حاضر« تجلی قرآن در سیره حضرت معصومهƒ» می باشد.

در عصر حاضر مشکلات اخلاقی و رفتاری چه در بعد فردی و چه اجتماعی نشانگر نهادینه شدن الگوها و رفتارهای نامناسب در زندگی افراد می باشد. از آنجایی که رسیدن به تربیت صحیح از راه الگو پذیری از کسانی که به مقام قرب الهی نایل آمده اند میسر می شود سیره حضرت فاطمه معصومهƒ بازتاب و تجلی آیات شریفه کتاب الهی است و می تواند الگویی خوب برای جویندگان مسیر حق باشد.

سیره حضرت معصومه ƒشامل ابعاد گوناگونی چون سیره علمی، اعتقادی، اخلاقی و... می باشد که بازتاب و تجلی قرآن کریم است.

حضرت فاطمه معصومهƒ یکی از بانوان فقیه زمان خویش بوده اند و وجود مبارک امام موسی کاظم† فقاهت ایشان را مورد تایید قرار داده اند و از جنبه های دیگر سیره علمی حضرت، محدثه بودن ایشان است که با نقل احادیث متفاوت و صحیح توسط ایشان و تصریح علمای آن زمان به اثبات می رسد.

بحث توحید و ولایتمداری در سیره ی اعتقادی حضرت معصومه ƒبهترین نشانه ی تجلی آیات قرآن کریم در زندگی ایشان است.

از آنجایی که بعد اخلاقی از جنبه های مهم زندگی هر فرد است حضرت فاطمه معصومه ƒیکی از برترین الگوها برای بانوان می باشند. صبر، صداقت، محبت و... از جمله سجایای اخلاقی این بانوی کریمه است و رعایت این اصول اخلاقی در قرآن مجید مورد تاکید قرار گرفته است.

از جمله مقامات و فضائل معنوی کریمه ی اهل بیت می توان به مقام عصمت، شفاعت، کرامت و شهادت اشاره کرد که در قرآن به این موارد پرداخته شده است.

آموزه های آیات شریف کتاب الهی در سیره علمی، اعتقای، اخلاقی و مقامات معنوی در سیره حضرت معصومهƒ به بهترین وجه تجلی داشته است.

روش تحقیق براساس نگرش از جمله تحقیقات توسعه ای می باشد و بر مبنای راهبردها در گروه تحقیقات توصیفی قرار می گیرد و از نظر روش جمع آوری مطالب از سنخ تحقیقات  کتابخانه ای است علاوه بر این، گاهی در مواردی بر حسب نیاز از منابع اینترنتی و نرم افزاری نیز استفاده شده است.

واژگان کلیدی: تجلی، قرآن، سیره، سیره علمی، سیره اعتقادی، سیره اخلاقی، مقامات معنوی، حضرت معصومهƒ

 

نام و نام خانوادگی:مریم ساروزه رستمی

 

تاریخ دفاع:93/08/08

 

استاد راهنما:سرکارخانم ملک سنو


نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت