20

عنوان پایان نامه:

رستگاری حضرت علی(علیه السلام)با ادله ی قرآنی و روایی

 

چکیده:

موضوع این رساله، رستگاری حضرت علی †با ادله ی قرآنی و روایی است. بررسی و شناخت عوامل رستگاری در آیات و روایات و بررسی سیره ی حضرت امیر المؤمنین †، به عنوان عدل قرآن و فرد فائز و رستگار، می تواند انسان را در دستیابی به شناخت انسان کامل و رسیدن به معارف قرآنی و عمل به آن و حرکت به سوی جامعه ای رستگار، یاری نماید. این مساله، ضرورت بحث را مبرهن می نماید.

هدف کلی از این تحقیق، بیان عوامل رسیدن به رستگاری در آیات و روایات و همچنین تطبیق این موارد و عوامل در زندگی حضرت علی †است.

از منظر آیات، عواملی برای رسیدن به رستگاری بیان شده است که از جمله ی این عوامل، اخلاص، اطاعت از فرمان خدا و رسول او و رعایت حدود الهی که همان شرایط و مقررات خدا برای یک زندگی شایسته است، تقوا و پرهیز گاری، ایمان، توبه، عبادت خداوند متعال، سپاس گذاری از نعمات الهی، روزه داری، حرکت به سوی میدان های جهاد، رکوع و سجده در برابر خداوند متعال، امر به معروف و نهی از منکر، حفظ حدود الهی در مورد اجرای قوانین و اقامه ی حق و عدالت،  ایمان توأم با عمل صالح.

هم چنین از دیدگاه قرآن، عواملی مانند ولیّ و یاور مؤمنان بودن، جهاد با مال و انفاق، داشتن زهد و عدم ترس و وحشت در وجود آدمی، از نشانه های ولیّ خداست و راستی و صدق در قول و فعل و اعتقاد، باعث رسیدن به رستگاری و سعادت جاوید است.

از جمله عوامل رسیدن به فوز و رستگاری، از منظر روایات، که با سیره ی حضرت †، کاملاً منطبق است، طلب علم، تلاوت قرآن مجید، تبعیت و پیروی از رهبر، دعای خیر امام                                زمان (عجل الله تعالی فرجه) در حق افراد، یاد آخرت که حالت باز دارندگی دارد توکل بر خداوند، غلبه بر امیال نفسانی و شهوانی، استغفار و طلب بخشش از خداوند متعال و امانت داری را می توان نام برد.

هم چنین اخلاص، اطاعت از فرمان خدا و رسول، تقوا و پرهیز گاری، ایمان راستین و شیعه علی †بودن، اقامه ی عدالت، عبادت خداوند متعال، شکر خداوند، شهادت در را خداوند و ایمان همراه با عمل صالح، را می توان، از بیان روایات، عاملی برای رسیدن به فوز و رستگاری دانست.

روش پژوهش در این رساله، براساس نگرش ها از سنخ تحقیقات کاربردی است و به اعتبار ماهیت روش، از سنخ تحقیقات توصیفی و از جهت راه کارهای اجرایی، از نوع تحقیقات                   کتابخانه ای است که با استفاده از منابع و متون تفسیری، روایی، صورت پذیرفته است.

حاصل سخن این که امیر المؤمنین، حضرت علی †که خود قرآن ناطق است، تمام آیات قرآن در زندگی حضرت تجلی نموده است و به عنوان قرآن عملی، مشهود هستند به این جهت هنگام شهادت فرمودند: «فُزْتُ وَ رَبِّ الْکَعْبَةِ»

واژگان کلیدی: فوز، نجات، رستگاری و سعادت می باشد.

نام و نام خانوادگی:صفیه حسن زاذه

 

تاریخ دفاع:94/08/20

 

استاد راهنما:خانم هوشیار

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net