01

عنوان پایان نامه:

ولایت و ولایتمداری

 

چکیده:

موضوع پژوهش حاضر «ولایت و  ولایتمداری» می باشد؛ که با هدف آشنایی با ویژگی های انسانولایت مدار و نیز آشنایی با آثار و فضایل«ولایتمداری» و همچنین ارائه راهکار جهت منطبق کردن رفتار افراد جامعه ی ولایی با اعتقادات و آموزه های دینی و عملی کردن معارف اخلاقی در سطح جامعه ی شیعی گردآوری شده است.

تفكیك ولایتمداران واقعی از ولایت­گریزانی كه تنها مدّعی ولایتمداریند، نیاز به ارائه ی           ملاک هایی دارد تا از سویی، در صحنه­های فتنه راهنمای جویندگان راه حق باشد و از سویی دیگر، برای هر فرد میزانی در تشخیص درجه ی ایمان واقعی خود به ولیّ­خدا باشد.

منظور از ولایت، بیعتی است که موجب سرپرستی انبیاء و اولیاء الهی می شود؛ ولایتمدار همان شیعه ی حقیقی امام علی †و فرزندان پاکشان می باشد و ولایتمداری پذیرش ولایت ولیّ و حجّت خدا توسط مردم و گردن نهادن به حاکمیّت و ولایت اوست و امری ضروری می باشد چرا که این پذیرش، برابر است با پذیرش ولایت خدا، ایمان به توحید و گردن نهادن به معتقدات دینی و در نتیجه؛ درآمدن در زمره ی مسلمانی و ورود در مسیر صراط مستقیم هدایت و نهایتاً رستگاری است.

برای برتر بودن در هر سطحی باید صفات و نشانه های برترین های آن سطح را شناخت، پس برای اینکه انسان ولایتمدار حقیقی ائمه ‰باشد، باید به صفات ایشان معرفت پیدا کرده و به انتظاراتی که پیشوایان از پیروان خود دارند پی برده و مسئولیّت سنگین خود را به درستی باز شناسد و از سیر نورانی معرفت به محبّت و از آن به تبعیّت و سپس به معیّت برسد و به وادی امن و حصن حصین ولایت درآید.

اگر ولایتمداری، چه در بعد قلبی و محبّت ورزی و چه در بعد ظاهری و اطاعت پذیری به خوبی اجرا شود و به مرحله ی دلدادگی و سرسپردگی برسد، آثار و برکات سودمند فراوان دنیوی و اخروی را برای انسان به دنبال دارد و نتیجه ی نهایی آن، سعادت حقیقی خواهد بود.

انسان ولایتمدار با سه شاخصه ی ((فکر و اندیشه))، ((میل و گرایش)) و ((رفتار و عمل)) باید به تقویت ایمان، تعمیق بصیرت و تقویت روحیه ی انجام عمل صالح بر مبنای شریعت بپردازد. و در مرحله ی تثبیت اعمال موظّف است که بداند چه باید انجام بدهد.

روش تحقیق در پژوهش حاضر بر اساس نگرش از جمله تحقیقات کاربردی، دینی، اخلاقی و اعتقادی می باشد و همچنین پژوهشی مسأله محور و غیر موردی و غیر تاریخی می باشد و از نظر راهبردها از نوع تحقیقات توصیفی تحلیلی است و بنابر راهکارهای اجرایی در گروه تحقیقات کتابخانه ای قرار می گیرد که با استفاده از منابع و متون دینی مورد اطمینان صورت پذیرفته در نتیجه در زمره ی تحقیقات اسناد و مدارکی نیز قرار می گیرد.

حاصل سخن اینکه: «ولایتمدار یعنی کسی که می تواند حوزه ی ارتباطات خود را با خدا و خلق و خود مدیریت کند و حقّ و تکلیف خود را در این باره به درستی ادا نماید.»

کلید واژه ها: ولایت، ولایتمداری، شیعه، تشیّع.

 

نام و نام خانوادگی:خدیجه خوش الحان

 

تاریخ دفاع:93/07/01

 

استاد راهنما:سرکارخانم فروغ خیاطی

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت