01

عنوان پایان نامه:

ولایت و ولایتمداری

 

چکیده:

موضوع پژوهش حاضر «ولایت و  ولایتمداری» می باشد؛ که با هدف آشنایی با ویژگی های انسانولایت مدار و نیز آشنایی با آثار و فضایل«ولایتمداری» و همچنین ارائه راهکار جهت منطبق کردن رفتار افراد جامعه ی ولایی با اعتقادات و آموزه های دینی و عملی کردن معارف اخلاقی در سطح جامعه ی شیعی گردآوری شده است.

تفكیك ولایتمداران واقعی از ولایت­گریزانی كه تنها مدّعی ولایتمداریند، نیاز به ارائه ی           ملاک هایی دارد تا از سویی، در صحنه­های فتنه راهنمای جویندگان راه حق باشد و از سویی دیگر، برای هر فرد میزانی در تشخیص درجه ی ایمان واقعی خود به ولیّ­خدا باشد.

منظور از ولایت، بیعتی است که موجب سرپرستی انبیاء و اولیاء الهی می شود؛ ولایتمدار همان شیعه ی حقیقی امام علی †و فرزندان پاکشان می باشد و ولایتمداری پذیرش ولایت ولیّ و حجّت خدا توسط مردم و گردن نهادن به حاکمیّت و ولایت اوست و امری ضروری می باشد چرا که این پذیرش، برابر است با پذیرش ولایت خدا، ایمان به توحید و گردن نهادن به معتقدات دینی و در نتیجه؛ درآمدن در زمره ی مسلمانی و ورود در مسیر صراط مستقیم هدایت و نهایتاً رستگاری است.

برای برتر بودن در هر سطحی باید صفات و نشانه های برترین های آن سطح را شناخت، پس برای اینکه انسان ولایتمدار حقیقی ائمه ‰باشد، باید به صفات ایشان معرفت پیدا کرده و به انتظاراتی که پیشوایان از پیروان خود دارند پی برده و مسئولیّت سنگین خود را به درستی باز شناسد و از سیر نورانی معرفت به محبّت و از آن به تبعیّت و سپس به معیّت برسد و به وادی امن و حصن حصین ولایت درآید.

اگر ولایتمداری، چه در بعد قلبی و محبّت ورزی و چه در بعد ظاهری و اطاعت پذیری به خوبی اجرا شود و به مرحله ی دلدادگی و سرسپردگی برسد، آثار و برکات سودمند فراوان دنیوی و اخروی را برای انسان به دنبال دارد و نتیجه ی نهایی آن، سعادت حقیقی خواهد بود.

انسان ولایتمدار با سه شاخصه ی ((فکر و اندیشه))، ((میل و گرایش)) و ((رفتار و عمل)) باید به تقویت ایمان، تعمیق بصیرت و تقویت روحیه ی انجام عمل صالح بر مبنای شریعت بپردازد. و در مرحله ی تثبیت اعمال موظّف است که بداند چه باید انجام بدهد.

روش تحقیق در پژوهش حاضر بر اساس نگرش از جمله تحقیقات کاربردی، دینی، اخلاقی و اعتقادی می باشد و همچنین پژوهشی مسأله محور و غیر موردی و غیر تاریخی می باشد و از نظر راهبردها از نوع تحقیقات توصیفی تحلیلی است و بنابر راهکارهای اجرایی در گروه تحقیقات کتابخانه ای قرار می گیرد که با استفاده از منابع و متون دینی مورد اطمینان صورت پذیرفته در نتیجه در زمره ی تحقیقات اسناد و مدارکی نیز قرار می گیرد.

حاصل سخن اینکه: «ولایتمدار یعنی کسی که می تواند حوزه ی ارتباطات خود را با خدا و خلق و خود مدیریت کند و حقّ و تکلیف خود را در این باره به درستی ادا نماید.»

کلید واژه ها: ولایت، ولایتمداری، شیعه، تشیّع.

 

نام و نام خانوادگی:خدیجه خوش الحان

 

تاریخ دفاع:93/07/01

 

استاد راهنما:سرکارخانم فروغ خیاطی

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net