18

عنوان پايان نامه :

بدعت

 

چكيده:

عنوان این رساله «بدعت(نگاهی به بدعت و بدعت گذاران در آیات قرآن)» می‌باشد.

هدف از انجام این پژوهش شناسائی بدعت‌ها و شناخت آثار و پیامدهای ناشی از بدعت‌گذاری و ارائه راهکارهایی برای مبارزه با بدعت و بدعت‌گذاران است. با ورود بدعت به جامعه اسلامی به تدریج احکام و سنت‌های الهی محو و کمرنگ می‌شود.

لذا با توجه به این روایت که امیرمؤمنان حضرت علی7می‌فرمایند: هیچ بدعتی نهاده نشد مگر آنکه بدان سبب سنتی ترک شد. با توجه به این سخن حضرت ضرورت شناخت بدعت و بدعت‌گذاران بارز می‌گردد. زیرا اگر جلوی بدعت گرفته نشود زمانی نمی‌گذرد که دین الهی به کلی مسخ و نابود گردد.

قرآن مهمترین سند حقّانیت دین اسلام است که افزون بر مسایل عقیدتی، اخلاقی برای هدایت انسان، راهنمایی‌ها و حذرهایی ارائه کرده‌است. این کتاب آسمانی که ره‌آورد وحی الهی بوده همواره و در همه‌ی اعصار می‌تواند غنی‌ترین منبع برای استخراج نیازهای انسان تلقی گردد.

در این رساله با تکیه بر قرآن که منبع اصلی است سعی شده آیاتی که در مورد بدعت در قرآن آمده را جمع آوری کرده و پیرامون آنها تحقیق شود. از این رو پس از بیان کلیات، موضوع بحث به تحریر درآمده که مفهوم بدعت، تحریف، خرافه و تفاوت بدعت و نوآوری و حقیقت بدعت را به‌طور مختصر بیان کرده و در ادامه‌ به تاریخچه‌ی بدعت‌گذاری در ملل پیشین، ادیان الهی یهود و مسیح و بدعت‌های عصر جاهلیت (قبل از اسلام) اختصاص‌ دادیم،

عوامل و انگیزه‌های بدعت‌گذاری را مورد بررسی قرار داده و از خلال آیات استخراج شده و برخی آثار و پیامدهای ناشی از بدعت‌گذاری در جامعه را بیان‌کردیم و به ذکر راه‌ها و راه‌کارهایی برای مبارزه با بدعت‌گذاران پرداختیم. ناگفته نماندکه این دسته‌بندی با توجه به کتاب دائره‌المعارف قرآن صورت گرفته است.

بدعت یکی از موضوعات مهمّی است که سر راه هدایت انسان قرار می‌گیرد. انسان زمانی می‌تواند به تکامل برسد که با مسیر هدایت آشنا و از خطرات این راه آگاه باشد تا بتواند به سلامت این راه را طی کند.

از نظر آیات قرآن بدعت نهی و نفی شده. انسان با تدبّر در قرآن، آثار و پیامدهایی که ناشی از بدعت‌گذاری است را می‌یابد و به دنبال راه‌کارهایی برای مبارزه با بدعت و بدعت‌گذاران در جامعه می‌پردازد تا وظیفه‌ی خود (آگاه ساختن مردم از خطرهایی که اعتقادات آنها را تهدید می‌کند) را در قبال مردم انجام دهد. 
کلیدواژه‌ها: بدعت، جاهلیت، آثار و پیامد

 

نام و نام خانوادگي: زينب خرمي 

 

تاريخ دفاع :91/09/18

 

استاد راهنما: خانم محقق

 

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت