29

عنوان پايان نامه :

نشانه‌های خدا در آفرینش جهان

 

چكيده:

 این پژوهش با عنوان نشانه‌های خدا در آفرینش جهان، با الهام از عبارت «ومن آیاته» در قرآن کریم و با هدف شناخت و نزدیکی بیشتر به خداوند متعال و آشنایی با مفاهیم قرآن انجام گرفته است.
توجّه هر چه بیشتر به ذکر و یاد خدا و غفلت از مادیّات وجود این پژوهش را ضروری می‌کند.  
     ریشه «آیه» از «تای» است که به معنی تثبیت‌کننده و به پادارنده یک شیء است . آیه به معنای علامت و نشانه و در نوشته‌، وقتی جمله‌ای از جمله دیگر جدا می‌شود، به آن «آیه» گفته می‌شود و  به معنی عبرت هم آمده است؛ و خداوند آیات خود را به منظور اتمام حجّت، اثبات نبوّت انبیاء، تعقّل، عبرت و... ارائه کرده است. در این راه از روش‌های تذکّری، تشریحی و... بهره گرفته است.
     از جمله نشانه‌های خداوند در آقرینش، آسمان و زیر مجموعه‌های آن مانند ابر، باران، باد و... و برکاتی که از این نعمات عاید جهان می‌شود، زمین و زیرمجموعه‌های آن مانند کوه، دریاها و ویژگی‌های آن‌ها، و اشرف مخلوقات آدم ابوالبشر و منشأ و فلسفه آفرینش انسان، ویژگی‌های خاص او که تمیزدهنده او از سایر مخلوقات می‌باشد، اختلاف انسان‌ها با یکدیگر در زمینه رنگ پوست و زبان، و همچنین آفرینش همسر برای انسان با ویژگی‌های خاص است.  
    روش  این تحقیق از جهت راهبردها توصیفی- تحلیلی و از جهت نگرش، بنیادی و از جهت جمع‌آوری مطالب کتابخانه‌ای است.
راه ساده خداشناسی، تأمّل در نشانه‌های خدا در جهان و به تعبیر قرآن کریم «تفکّر در آیات الهی» است؛ گویی هر یک از پدیده‌های جهان در زمین و آسمان و در وجود انسان نشانی از خداوند دارند؛ چراکه هر نظم هدفمندی نشانه‌ای از ناظم هدف‌دار است و چنین نظم‌هایی در سراسر جهان وجود دارد که همگی یک نظام کلی را تشکیل می‌دهند که آفریننده حکیمی آن را پدید آورده و همواره آن را اداره می‌کند.

کلیدواژه‌ها
نشانه، آیه، جهان، آسمان، زمین، انسان

 

نام و نام خانوادگي: حانیه سادات حق‌شناس

 

تاريخ دفاع :92/08/29

 

استاد راهنما: سرکار خانم فاطمه علمی راد

 

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت