09

عنوان پايان نامه :

ترجمه كتاب«الكواكب الدريه فی النصوص علی امامه خیر البریه و ذکر»

چكيده:

پس از حمد و ثناي پرودگار، خلاصه اي از مباحث ترجمه كتاب «الكواكب الدريه» به شرح زير تقديم مي گردد:

 

بعد از تعريف و تبيين موضوع و بيان اهداف و ضرورت تحقيق و ترجمه و چگونگي تحقيق، در مبحث «مقدمه مرتجم» خلاصه اي از شرح حال فرقه زيديه و چگونگي انديشه آنان در زمينه امامت بيان شده است، و بعد مباحث اصلي كتاب كه ترجمه شده است آغاز مي شود.

 

ابتدا محقق محترم مقدمه اي را ذكر كرده اند و در آن اهميت و خصوصيت مؤلفات زيديه را در زمينه امامت بيان نموده اند، و سپس تعدادي از اين تأليفات را كه در اين مورد مي باشد معرفي نموده اند كه مولفان آنها تقدم زماني بر نويسنده كتاب داشته اند، و در آخر نيز چگونگي تحقيق خود را كه از روي دو نسخه از متن قديمي كتاب بوده است، توضيح داده اند.

 

متن كتاب شامل مباحثي به شرح زير مي باشد:

 

مؤلف در مقدمه خود سبب تأليف كتاب را با ذكر حديثي در مورد رد كردن بدعتهاي در دين و حديثي در زمينه كثرت فضائل علي (عليه السلام) از پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) بيان كرده است. وي براي ابطال شبهات و محو بدعتهاي مبطلين ، نصوصي را كه به طور صريح يا كنايه بر امامت اميرالمؤمنين (عليه السلام) دلالت مي كنند، در قالب فصلي به عنوان كتاب و سنت و اجماع عترت، آورده است، سپس دلائل امامت أميرالمؤمنين (عليه السلام) را با بيان شأن نزول آيه «انما وليكم الله و رسوله» درباره علي (عليه السلام) و ذكر حديثي در مورد تصدق عمر بن خطاب در ركوع آغاز نموده است. در ادامه، معناي ولايت را «قدرت بر تصرف» بر شمرده و با توجه به آيه، اين معنا را با دو دليل به اثبات رسانده است.

 

 سپس احاديث ديگري را كه دلالت بر امامت امير المؤمنين (عليه السلام) مي كنند، همانند حديث غدير و وجه دلالت آن بر امامت و ذكر معني كلمه «الاولي» و رد سخن يك فرد معتزلي درباره حديث «من كنت مولاه» و حديث منزلت و وجه دلالت آن بر امامت را بيان كرده و در ادامه آن حديث اسدبن غويلم و داستان پيكار او با علي (عليه السلام) و كشتن او توسط ايشان ذكر شده و شعري كه ايشان در حال برگشتن مي سرودند، آورده شده است وبعد شأن نزول آيه «سأل سائل » و تأويل آيه «عم يتساءلون عن النبأ العظيم» و تفسير آيه «وقفوهم إنهم مسؤولون» بيان گرديده است. 

 

بعد احاديثي همچون: حديث مؤاخاة و داستان مباهله و بيان اينكه نفس أميرالمؤمنين مانند نفس رسول الله (عليهما السلام) مي باشد، و حديث نورانيت و سد الابواب و مقام علي(عليه السلام) در قيامت و حديث تبليغ آيات سوره برائت و حديث النجم و حديث بيتعت العشيرة بيان شده است. و بعد داستان منازعه  علي (عليه السلام) و عباس درباره ميراث پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) ذكر شده .

 

سپس حديث نامگذاري علي (عليه السلام) به عنوان امير المؤمنين توسط خداوند و پيامبرش و احاديثي مانند :‌«حديث الأسماء، حديث السفر جلة، حديث اللوزة، حديث التفاح، حديث الرمانة، حديث البساط، حديث دو فرشته نگاهبان علي (عليه السلام) و افتخار آن دو بر ساير ملائكه، و حديث رد الشمس» آورده شده است.

 

در ادامه اجماع اهل بيت بر امامت علي (عليه السلام) و اينكه اجماع آنان حجت است را با شأن نزول آيه «انما يريد الله ليذهب عنكم ...» درباره اهل بيت و وجه دلالت اين آيه را بر حجت بودن اجماع آنها بيان كرده و سپس حديث ثقلين را آورده و صحت آن را بيان نموده و دلالت اين حديث را بر حجيت اجماع اهل بيت (عليهم السلام) ذكر كرده است.

 

همچنين براي اثبات اين مطلب ، حديث السفينة و وجه دلالت آن را بيان نموده است.

 

ادامه هم حديث باب حطة، تفسير آيه «اهدنا الصراط المستقيم». و بيان امان براي اهل زمين بودن اهل بيت، تفسير آيات «قل لا أسألكم عليه اجرا» و «و من يقترف حسنة ...» آمده است،

 

 در فصل پاياني كتاب، احاديثي در باب حجيت اهل بيت و ولايت آنها وحرام بودن بهشت بر ظالمين نسبت به اهل بيت ، و احاديثي در باب فرقه ناجيه بودن پيروان آل محمد (عليهم السلام) و غفران شيعيان و محبين علي (عليه السلام) ذكر شده و مقام شيعه را در روز قيامت با حديث و آيات بيان كرده است.

 

لازم به ذكر است كه محقق محترم اسامي راويان و طرق مختلف احاديث آورده شده توسط مؤلف را با ذكر اسناد احاديث، در پاورقيها به ثبت رسانده اند

 

 

نام و نام خانوادگي:رقيه كمالي

 

تاريخ دفاع :89/06/09

 

استاد راهنما:آقاي محمد علي جديدي

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت