05

چکیده

در این پژوهش سعی شده تا ارکان، مراحل و موانع عبودیّت بررسی و نمود آن در مناجات خمس عشره نشان داده شود تا مخاطب علاوه بر آشنایی با این امور، انس بیشتری با ادعیه پیدا کند.

عبودیّت خداوند در دیدگاه اسلام هدف آفرینش بوده و طبیعتاً ضروری ترین امر در زندگی هر فرد محسوب می شود. عبودیّت به معنای نهایت تذلّل و خشوع است که فرد با طی نمودن مراحلی به آن خواهد رسید؛ معرفت، محبت و اطاعت، از جمله ارکان عبودیّت بوده و توبه، شکر، ذکر، توکّل، خوف و رجا، تقوی، زهد، مهاجرت، توسّل و اخلاص را می توان مراحل آن دانست. عبودیّت موانعی نیز همچون غفلت، شیطان و نفس اماره دارد.

این تحقیق از نوع کاربردی- توصیفی است و روش کار کتابخانه­ای بوده، سیر تحقیق نیز حول مطالبی است که در مسیر بندگی خدا در مناجات‌های امام سجاد† مورد تأکید قرار گرفته است.

در این تحقیق به این نتیجه می­رسیم که با توجّه به حالات امام سجاد† و دغدغه­های آن حضرت، از خداوند بخواهیم به ما نیز چنین حالاتی را عنایت کند. ما در دعاهایمان چیزهایی را از خداوند درخواست می­کنیم که ارزش آن را درک کرده باشیم و اگر به ارزش چیزی پی نبریم در پی تحصیل آن بر نمی­آییم، اما وقتی به دعاهای امام سجاد† توجّه می­کنیم در مـی­یابیم که چه امـوری برای آن حضرت ارزشمـند بوده اسـت و می­کوشیم که درخواست­های آن حضرت را محور دعاها و طریق عبودیّت و بندگی خود قرار دهیم.

واژه های کلیدی تحقیق: بندگی، عبودیّت، مناجات، مناجات خمس عشره.

نام و نام خانوادگی پژوهشگر: الهام نارمنجی

استاد راهنما: سرکارخانم فروغ خیاطی

تاریخ دفاع: 94/12/22

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت