26

در این همایش که به همت ده مدرسه علمیه از استان خراسان رضوی و باحضور اساتید مجرب همچون آقای رجبی دوانی و حجه السلام مرادی برگزار گردید پیرامون مباحث مربوط به شیعه وولایت وامامت ائمه اطهار طرح بحث شده و در قالب یک میز گرد به سؤالات طلاب پاسخ داده شد. ابتدا آقای دوانی در مورد دوران هایی که هر یک از ائمه در آن تحت فشار خاص سیاسی بودند همچنین شدت و ضعف آن، تاریخچه ای بیان نمودند و سپس با حضور حجت الاسلام مرادی به صورت اجمالی به سؤالات تاریخی و اعتقادی طلاب در زمینه های تاریخی و شخصیت شناسی اهل تسنن و وهابیت پاسخ گفتند. سؤالاتی که از اساتید محترم درخواست شد را می توان در چند مورد ذیل خلاصه کرد:

1- فشارهایی که از لحاظ سیاسی بر شیعیان و ائمه اطهار(ع) وجود داشته در چه زمانی کمتر بوده و فرقه سازی تا چه زمانی ادامه داشته است؟

2- چرا جامعه اسلامی به رغم بیعتی که در غدیر خم انجام داده بود به نتیجه سقیفه راضی شد؟

3- چرا ائمه همه از یک نسل هستند؟

4- فرقه هایی چون انجمن حجتیه آیا جزء فرقه های انحرافی هستند؟

5- چرا حضرت علی(ع) در سقیفه شرکت نکردند تا حق خود را بگیرند؟

6- با وجود اینکه اعتقاد ما این است که شیعیان بر حق هستند، چرا شیعه در اقلیت است؟

7- آیا ائمه اطهار(ع) از نظر مقامی با هم برابر هستند؟

8- لفظ "اللهم العن ... رابعا " در زیارت عاشورا، منظور از " رابع " کیست؟

9- چرا وهابیت معاویه را شخصیتی مقدس می داند؟ رابطه این فرقه با معاویه چیست؟

 

در ادامه اساتید محترم ضمن در نظر داشتن وقت معین به صورت مختصر و کامل به سوالات حضار پاسخ گفتند که در یک جمع بندی از سخنان ایشان می توان اینگونه نتیجه گرفت:

حکومت های غاصب اموی و عباسی از هیچ فشار و رنجی برای ائمه اطهار(ع) و به تبع شیعیان، کوتاهی نکردند و در هر دوره به طرق خاصی ایشان را کنترل نمودند. ونه تنها از سوی حکومتهای جائر بلکه از جانب شیعیان خود با وقوف بر امامت یکی از ائمه(ع) و عقاید افراطی و باطل مورد بی مهری قرار گرفته وفرقه های گوناگونی از جمله زیدیه، کیسانیه و واقفیه و ... را پدید آوردند. اما در دوران غیبت کبری فقه شیعه چنان مدون شده بود و مردم آمادگی پذیرش معارف حق را پیدا کردند که دیگر در این دوران فرقه ای افزوده نگردید.

راضی شدن مردم به جریان سقیفه را می توان به علت 1- عدم درک و فهم صحیح ولایت پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) 2- ترجیح دادن منافع قومی و قبیله ای 3-  کینه توزی مهاجرین و انصار نسبت به حضرت علی (ع)...دانست.

ائمه اطهار (ع) به صورت پیاپی به ما معرفی شدند، به چند دلیل: 1- این مورد لطفی از جانب خداوند بوده است که به سبب شناختن پی در پی ائمه راه شناسایی این بزرگواران بر ما آسان گشته است.2- به علت نقش تربیتی هر امام برای امام بعدی . 3- انحرافات عمیقی که در صدر اسلام بوده از جمله احراق حدیث و منع حدیث، لازم بوده است که سخنان ائمه به صورت متصل و نسل به نسل بیان شود.

فرقه هایی چون انجمن حجتیه، عقاید انحرافی و باطل دارند اما به عنوان یک فرقه معرفی نمی شوند. چرا که در فرقه سازی یکی از ارکان اساسی آن عقیده مثل اضافه و یا کم کردن امام به ائمه دوازده گانه صورت نگرفته است.

حضور حضرت در جریان سقیفه در واقع مهر تأیید و سند مشروعیت این جماعت به حساب می آمده است. بنابراین حضرت با شرکت نکردن در این جلسه، بی اعتباری و نامشروع بودن این جریان را فریاد زدند.

عقیده ما بر این است که شیعه بر اساس دلایل عقلی و نقلی که از کتب معتبر شیعه و سنی نقل شده، بر حق است و از طرق خاص در طول تاریخ ثابت شده که حق همیشه در اقلیت است و اکثریت یک جمع هیچ دلیلی بر حق بودن آنها نیست.

ائمه اطهار(ع) کلهم نور واحد هستند و اگر هم در برخی از خصوصیات  نمود بیشتری برای هریک از این بزرگواران شده، بسیار جزئی است . اما در ارتباط با مسئله برتری آنها بر دیگری دو نظر وجود دارد: برخی معتقدند که هیچ تفاوتی بین ایشان نیست و گروهی دیگر با توجه به ا حادیثی چون « المهدی طاووس اهل الجّنه علیه جلابیب النّور» (كشف الغمه 2/ 481) مهدی طاووس اهل بهشت است كه هاله  هایی از نور او را احاطه كرده است ، برتری خاصی برای حضرت مهدی (عج) قرار داده اند.

منظور از لعنی که در مورد چهارم از زیارت عاشورا آورده شده، به قرینه پنجمی که متوجه یزید است، به معاویه بر می گردد.

با مطالعه و تحقیق از آثار خود اهل سنت درخواهیم یافت که معاویه در میان خود اهل سنت فرد موجهی نبوده در حالی که وهابیت ابتدا وی را فردی موجه و سپس معتبر قرار دادند و امروزه سعی دارند وی را فردی مقدس معرفی کنند تا راه برای مدح و ثنای یزید ابن معاویه لعنه الله بعدها باز شود.

حجت الاسلام مرادی در خاتمه بحث وحدتی که در جامعه امروز باید بین شیعه و سنی وجود داشته باشد را اینگونه تبیین کردند که وحدت به دو صورت تقریبی و تبیینی وجود دارد که در مورد اول طرفین عقاید خود را بازگو نمی کنند و هیچ حرکتی در مورد نشر وانتقال مذهب خود انجام نمی دهند که این نوع وحدت ، مطلوب نیست و وحدتی که از جانب مقام معظم رهبری بیان می شود، وحدت از نوع تبیینی است که شامل بیان افکار و عقاید هریک از طرفین در محیطی آرام و به دور از تشنج است در حالی که در مقابل نیروهای بیگانه و دشمن باید جدای از هر دیدگاهی به صورت یک پیکر واحد در برابر توطئه ها بایستند.

.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت