26

درابتدای این همایش خانم افشار ضمن عرض تبریک به مناسبت هفته پژوهش  با اشاره به آیه 69 سوره عنکبوت فرمودند :کسانی که در راه ما با جان ومال جهد وکوشش کردند  محققا آنها را به راه خویش هدایت می کنیم .

 هدف ما از تحقیق وپژوهش  ،علم آموزی ، توزیع وعمل به علم است  واز همه مهمتر اینکه تعلیم وتالیف ما همراه با تزکیه و رضای خدا باشد . خداوند در قرآن قسم های زیادی یاد کرده  ولی در مورد تزکیه نفس خداوند فرموده است قطعا کسی که خود را تزکیه کند به رستگاری خواهد رسید.

 همچنین در مورد فرق بین تدبر وتفکر  اظهار داشتند: تدبر فقط کار دل  است ولی  تفکر کار فکر است  در تدبر تکثر لازم نیست ولی در تفکر لازم است  انشاءلله هدف ما از تحصیل علم وپژوهش این باشد  به جایگاه انسانیت خودمان برسیم .

این همایش با پخش کلیپ سخنان مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی خانواده اسلامی  ودر پایان خانم دکتر رحیم پور از غدی به ایراد  سخنانی  با موضوع سبک زندگی خانواده اسلامی برای حضار پرداختند .

خانم ازغدی در ابتدای سخنانشان  فرمودند : مهمترین محور خانواده اسلامی   خرد ورزی وعقلانیت است  زیرا خانواده به منزله شهر کوچکی است که اساس وپایه آن را عقل در برمی گیرد  واهمیت اداره آن کمتر از کشور نیست. 

اگرسه ضلع  خانواده های ما را عقل  وعشق وتعهد ومسئولیت تشکیل  دهد به دنبال آن ایثار ،گذشت ،اخلاق و...  در خانواده معنا پیدا می کند همانطور که در تمام صحنه های عاشورا این سه توام با هم بود  تا چنین حماسه ای آفریده شد . 

 خانم ازغدی خاطر نشان کردند : سبک زندگی اسلامی یعنی ارائه مصداقهای کار بردی اسلامی در زندگی است  سبک عینیت دارد وتئوری نیست وقابل حس است ما باید دنبال رفتار ها باشیم نه تئوریها  اسلام به رفتارها واخلاقها بیشتر اهمیت می دهد تا حقوق، زیر احقوق، کف خانواده است واخلاق سقف آن  انسان در یک خانواه اخلاقی به حق خود می رسد نه خانواده حقوقی،  اگر خانواده را به سمت اخلاق اسلامی سوق دهیم به موفقیتهای زیادی  دست خواهیم یافت . بهترین زنان ما زنانی هستند عاقل وبا ادب  زیرا رعایت حّد هر چیز ادب است  ومهمترین سبک زندگی ،زندگی  است که ادب وحیا  در آن رعایت شود  زیرا حیا همان خویشتن داری است   خداوند الگوهای زیادی از مردان وزنان برای ما معرفی کرده است  مردان وزنان ما در خانواده باید الگو  برداری از از سبک وروشهای  مردان وزنانی که خداوند معرفی کرده  است، بکنند تابتوانند خانواده را به سوی معروفها سوق داده و از  عذاب الهی دور کنند. 

 در پایان با تقدیر وتشکرواهدا جوایز  به طلاب پژوهشگر برتر در جشنواره علامه حلی وهشتمین فراخوان و شرکت کنندگان مسابقه وبلاگ نویسی ،پایان نامه نویسی   ومسابقه فراخوان مقاله سبک زندگی   خانواده اسلامی وسبک زندگی به روایت طلاب و...

لازم به ذکر است  این همایش که در روز چهار شنبه 27 آذر برگزار گردید  با نماز جماعت وصرف ناهار   به پایان رسید.

 

سبک زندگی به روایت طلاب 

واحدپژوهش به مناسبت فرارسیدن هفته پژوهش اقدام به برگزاری مسابقه ای باعنوان سبک زندگی به روایت طلاب نمود.

محورهای مسابقه :

- تعالی ورشد معنوی خانواده درسبک زندگی اسلامی

- اخلاق اسلامی و تزریق روحیه نشاط و شادابی در خانواده

- قش قناعت و مبارزه با تجمل گرایی در سبک زندگی  اسلامی

- نقش مدیریت ارتباط درشکل گیری سبک زندگی اسلامی

-  اخلاق عملی درسبک زندگی اسلامی

5 نفر از طلاب از پایه های اول تا پنجم هروز در مورد یکی ازعناوین بالا تحقیق خود را به صورت سخنرانی ارائه نمودند.

درنهایت خانم زهرا حیدری وخانم ارجمند به عنوان برترین راویان انتخاب شدند و در روز پژوهش ازآنها تقدیر شد.

 

برندگان فراخوان مقاله همایش سبک زندگی:

رتبه برتر :خانم راضیه ملک سنو،زینب هاشمی

شایسته تقدیر : خانم زینب مؤدب

برندگان وبلاگ نویسی: فرزانه حیدری،زهرا فاضلی

برندگان سبک زندگی به روایات طلاب: زهرا حیدری، ارجمند

 

تقدیر از برترین های علامه حلی:

خانم ها:

معصومه احدی

فاطمه ناصری فرد

محبوبه فیضی

ملیحه محمدیان

 

 

تقدیرازبرترین های هشتمین فراخوان آثارپژوهشی

خانم ها:

فاطمه مبرا      

عذراطبیب شوشتری

سمانه نیک روش

 

 

تقدیرازپایان نامه های برترمدرسه ای سال 92

خانم ها:


ملیحه رضایی

رحیمه گری زاده

زهراذوقی

زهرارمضانی

فاطمه زهراساروزه رستمی

جمیله شمشادی

سمیه عباسی

فاطمه مدرسی

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت