02

برگزاری نشست علمی با عنوان باید و نباید های حوزه انقلابی با حضور  حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای محمدی در مدرسه علمیه حضرت رقیه سلام الله علیها

 

پیرو بیانات رهبری مبنی بر بیان شاخصه های انقلابیگری و اهتمام مرکز مدیریت حوزه ی علمیه خراسان بر بررسی همه ابعاد و زوایای حوزه انقلابی و نقش طلبه در این راستا  واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت رقیه علیها سلام اقدام به برگزاری نشست علمی با عنوان "باید ها و نبایدهای حوزه انقلابی " با حضور حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای محمدی نمود.

چکیده ی اهم مباحث مطرح شده در نشست به دین شرح می باشد.

نقش حوزه علمیه در به ثمر رسیدن انقلاب بسیار بارز و برجسته است به طوریکه عامل اصلی پیروزی انقلاب و عامل رهبری انقلاب اسلامی وعامل روشنگری توده مردم از بطن حوزه و طلاب علوم دینی بوده اند.

برای تبیین هر چه بهتر باید ها و نباید های انقلاب اسلامی روشن شدن اهداف و آرمان های اصیل آن ضروری است و در ادامه مباحث به این اهداف اشاره می شود:

اهداف انقلاب اسلامی

1. حکومت عدل الهی

2. استقلال طلبی

 3. الگو برای سایرین

4. رساندن پرچم به صاحب اصلی

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین آقای محمدی به شاخصه های یک فرد انقلابی از دید مقام معظم رهبری پرداختند و به ابعاد هر بحث به صورت اجمالی اشاره نمودند.که شرح مختصری از آن اراوه میگردد:

شاخصه یک انقلابی

1) پایبندی به مبانی و ارزشهای اساسی انقلاب اسلامی،اعتقاد به اسلام ناب، تکیه بر وحدت ملی،اعتقاد به استقلال و رد سلطه پذیری،قرار داشتن در جبهه مخالف مستکبران،حمایت از محرومان ومستضعفان،اعتماد به اراده ونیروی مردمی،اعتماد به صدق وعده ی الهی.

2 ) هدف گیری مستمر آرمانها و همت بلند برای رسیدن به آنها

3 ) پایبندی به استقلال همه جانبه کشور

4 ) حساسیت در برابر دشمن و تبعیت نکردن از او.

5 ) تقوای دینی و سیاسی

باید ها و نباید ها

1- انقلابی بودن

طلاب انقلابى و مبارز، پيشتازان انقلاب اصيل اسلامیمان می باشند. چهره گلگون و روشن فيضيه‏ هاى ايران در جهان اسلام مرهون زندانها و شكنجه ‏هاى اين عزيزان است.(صحيفه امام، ج‏21، ص: 381)

2 - عدم تندروی

شما از قول من به فرزندان انقلابى‏ام بفرماييد كه تندروى عاقبت خوبى ندارد... در آينده گرفتار كسانى خواهند شد كه مروّج اسلام امريكايى‏(نامه به مدرسین حوزه علمیه قم- 7/2/68)

3- ورود به مسائل سیاسی و پشتیبانی از نظام جمهوری اسلامی

بایدها                            

«یکى از چیزهایى که براى ما خیلى مهم است، مسئله‌ى «ارتباط با سیاست» است .... : باید سیاسى باشید؛ منتها نه به معناى ورود در باندها و جناحهاى سیاسى؛ ... بلکه به معناى آگاهى سیاسى، قدرت تحلیل سیاسى، داشتن قطب‌نماى سالم سیاسى که جهت را درست نشان بدهد. ... باید با مسائل سیاسى آشنا شوید، حوادث سیاسى کشور را بدانید و حوادث سیاسى دنیا را بدانید. ...ما مرجع مردم هم هستیم؛ ... بنابراین، یک وظیفه‌ى مهمى که امروز ماها داریم، ارتباط با سیاست است» (بیانات در جمع روحانیون استان سمنان، ۱۳۸۵/۰۸/۱۷)

نباید ها

 «حاشیه ‌نشین شدن حوزه‌ى علمیه‌ى قم و هر حوزه‌ى علمیه‌ى دیگرى به حذف شدن مى‌انجامد. وارد جریانات اجتماع و سیاست ومسائل چالشى نبودن،بتدریج به حاشیه رفتن و فراموش شدن و منزوى شدن مى‌انجامد» (‌بیانات در جمع روحانیون شیعه و سنی خراسان شمالی، 19/7/91).

4- تبیین مفاهیم اسلامی و دفاع از دین اسلام

5- مواجهه با شبهات و مبارزه با خرافات

6- توجه به اخلاق و تهذیب نفس در حوزه­ها

7- حفظ قداست روحانیت

8-ضرورت زمان­شناسی علما و روحانیت

9- مردمی بودن

10- حفظ اصل دموکراسی اسلامی

11- داشتن بصیرت

در پایان با اشاره بر تهذیب نفس و اهمیت ان برای طلاب علوم دینی صوتی از سخنان گرانقدر امام خمینی (رحمه الله) پخش گردید که در آن بر پرهیز از علم بدون تهذیب و اطلاق آن به حجاب اکبر بر این اصل مهم درمورد طلاب تاکید شد.

 


نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت