بسم الله الرحمن الرحیم

« مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِنْ ذَكَرٍ أَوْ أُنْثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ »

نحل/ 97

در هر زمانی فرزانگانی بوده و هستند که دل به محبوب واقعی سپرده و وجود گرامی خویش را شمع محفل دیگران کرده‌اند. آنان سوختند تا روشنی بخش راه سالکان گردند، تلاش کردند و کوشیدند تا زمینه‌ی تعالی و رشد معنوی جوانان را فراهم آورند و گامی در راه پیشرفت اهداف متعالی اسلام بردارند.

استاد بتول قانع شعر باف، نمونه‌ای است از این فرزانگان که مایه‌ی افتخار حوزه‌های علمیه‌ی خواهران و بانویی ولایت مدار و متعهد بود؛ قلبش تجلی‌گاه انوار ربوبی بود و تمام وجودش پیوند با کلام الهی داشت و سخن نابش از عطر دل انگیز قرآن سرشار بود.

فرزانه‌ای که تمام عمر پر برکتش را صرف خدمت به حوزه و تربیت طلاب علوم دینی نمود و لحظه لحظه‌ی زندگی‌اش در مسیر عبودیّت و با یاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و به عشق دیدار او سپری شد و آخرین لحظات عمر شریفش نیز در محضر صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و در مسجد مقدس جمکران در حال ایراد خطابه و دفاع از ولایت و مقام شهدا، ندای حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت.

استاد قانع در سال 1301 در شهر مقدس مشهد در خانواده‌ای مذهبی و متدین چشم به جهان گشود. پدر اين بانوي بزرگوار محمد حسین قانع شعر باف یکی از روحانیون مبارز و نامی، مردی متواضع و مهمان دوست بود که به فراگیری علوم دینی فرزندان اهمیّت بسیار می‌داد.

مادر استاد زنی فاضله و فرزند حاج ملاجواد روحانی بود. حاج ملا جواد، شخصيتي بسیار مؤمن و متّقی بود كه در زمان اعلام نظام کمونیستی در شوروي به حسب احساس وظیفه با خانواده به شوروی مهاجرت کرد و در آن‌جا شب‌ها به مسجد می‌رفت و به تبلیغ اسلام می‌پرداخت و روزها به دليل عدم امنيت شهر، در منزل به تألیف کتاب مشغول بود.

ایشان در اواخر عمر، عزم بازگشت به وطن كرد و در این سفر گرفتار دشمنان اسلام شد و تمام کتاب‌ها و دستمايه علمی و رنج و تلاش سال‌هاي غربت در آتش سوخت و فقط کتابی به نام «شعشه الحسین» باقی ماند. حاج ملا جواد، پس از ورود به ایران دار فاني را وداع گفت.

سيره علمي و عملي استاد

استاد قانع تحصیل و تهذیب را در محضر مادر آغاز نمود و نزد ايشان اصول عقاید، اخلاق و احکام را به خوبی فراگرفت و سپس برای ادامه تحصیل به فاطمیه رفت. ایشان آن قدر به تهذیب نفس اهمیت می‌داد که آثار آن در گفتار و رفتار وی نمود پیدا کرده بود، به گونه‌ای که سه ويژگي اخلاص، تواضع و ثابت قدمي اين بانوي بزرگ و استاد فرزانه در یاد و خاطره دوستان و شاگردان ایشان به یادگار مانده است.

حاج خانم قانع که تنها دختر خانواده بود، به سفارش و تأکید مادر بزرگوارش با پسر عمه‌ی خود آقای علی آشفته كه جواني بسيار معتقد و ديندار بود،ازدواج نمود.

به دلیل علاقه زیاد استاد به مطالعه، ايشان از هر فرصتی براي كسب علم وكتابخواني بهره مي‌جست.

نگرانی‌ ایشان از وضعیت تعلیم و تربیت دختران مسلمان در زمان رژیم پهلوي موجب شد در اوج ظلم دوران سیاه ستمشاهی، آموزش قرآن، احکام و اصول عقاید برای خواهران را در محل زندگی خود آغاز نمايد.

در سال 42 پس از دستگیری حضرت امام خمینی رحمه الله علیه جلسه آموزش قرآن خواهران، با نیت رهایی امام رحمه الله علیه به جلسه قرائت زیارت آل یاسین تبدیل شد و پس از آن زمین کوچکی برای برگزاری کلاسها اهدا گردید. آن بانوی عالمه به واسطه رؤیایی صادقه این مکان را به نام حضرت رقیهعلیها السلام نامگذاری نمود.

به تدريج، استقبال خواهران از كلاسهاي قرآن، احکام، اصول عقاید و جلسات زیارت آل یاسین، انگيزه گسترش و توسعه فضاي مكتب را تشديد نمود که به دنبال آن با یاری و لطف الهي و کمک خيّرين زمینی خریداری گرديد.

 

سيره سیاسی استاد

ایشان قبل از انقلاب با نگرشی وسيع و منطقی، در سخنرانی‌های خود به افشاگری رژیم ظالمانه ستمشاهی می‌پرداختند. بعد از مدتی به دنبال جاسوسي شخصی که سخنراني‌هاي استاد را ضبط و تحویل ساواک می‌داد، دستگير شدند. گفته شده كه ايشان در يكي از جلسات بازجويي در پاسخ به اين سؤال كه چرا در جلسات خود شخص شاه را دعا نمی‌کنید، فرمودند:«من همه مؤمنین و مسلمین را دعا می‌کنم اگر شاه در میان آنان باشد، دعا شامل حال او نیز می‌شود.» دستگیری ایشان چندین بار تکرار شد تا این‌که ساواک فعاليت حوزه را چندين ماه متوقف کرد.

پيش از پیروزی انقلاب حضور در تجمع‌ها و راهپیمایی‌‌ها و تشويق مردم در اين زمينه نمونه‌اي ديگر از فعالیت‌های سیاسی ‌ايشان بود.

با استقرار دولت جمهوری اسلامی، استاد قانع مکتب را به سمت و سوی حمایت همه جانبه از امام و انقلاب اسلامی هدایت فرمود و فعالیت‌های خود را با سازماندهی خواهران برای شرکت در راهپیمایی‌ها، تشکل‌ها، هیئات مذهبی، تحصن‌ها و... ادامه داد.

استاد بزرگوار، همزمان با آغاز جنگ تحمیلی، در طول هشت سال دفاع مقدس با ارائه خدمات ذيل، حمايت خود را از امام و انقلاب نشان داد:

1- دیدار از مجروحین و خانواده‌های معزز ایشان و شهدا؛

2- ترغیب مردم، طی جلسات تبلیغی جهت خدمت رسانی به جبهه؛

3- تهیه و جمع آوری و ارسال اقلام مورد نیاز به جبهه، شامل هدیه چند دستگاه ماشین، موتور سیکلت، آمبولانس، تانکر، رادیو، خوراک، پوشاک، پتو، دارو و امثال آن؛

4- حضور در مناطق جنگی به همراه خواهران جهت قوّت قلب رزمندگان (سه بار در سال‌های 1364 تا 1366)؛

حاج خانم قانع، در طول عمر با بركت خويش ضمن حمايت هميشگي از امام، پس از رحلت رهبر كبير انقلاب هر ساله به همراه کاروانی از اساتید و طلاب در مراسم ساگرد امام رحمه الله علیه شركت مي نمود.

 

عروج استاد و ديدار يار

استاد بزرگ و فرزانه، حاج خانم قانع، در شهریور 1377 به اتفاق جمعي از اساتید و طلاب عازم سفر قم شدند و در مسیر راه خبر شهادت دیپلمات‌های ایرانی را به دست طالبان شنیدند.

ایشان و همراهان غروب روز دوشنبه 23 شهریور 77 به قم رسیدند. ابتدا راهی حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام و از آنجا برای اقامه نماز مغرب و عشاء به جمکران مشرف شدند. پس از نماز، امام جماعت به سخنرانی پرداخت، اما از شهادت دیپلمات‌ها سخنی نگفت و در پایان امام و شهدا را یاد نکرد. استاد قانع در اعتراض به خطیب و رفتار منفعل ایشان بر ستون مسجد جمکران تکیه زده و شروع به سخنرانی نمود. سپس در حالی که مشغول ذکر بود به طرف صحن به راه افتاد كه ناگهان روح بزرگ ایشان همچون پرنده‌ای سبکبال به پرواز در آمد و دعوت حق را لبیک گفت و به امام و شهدا پیوست.

 

فعالیت‌های مکتب در زمان حضور استاد

ـ آموزش دروس حوزوی به منظور تربیت مدرس و مبلغ و محقق از میان خواهران؛

ـ کلاس‌های آزاد جهت بهره برداری عموم مردم شامل آموزش قرآن کریم، تفسیر قرآن، احکام و اخلاق، در تمام طول سال به صورت کلاس‌های تک درس؛

ـ برگزاری جلسات سخنرانی، تفسیر قرآن، اخلاق، انس با دعا؛

ـ تأسیس مدرسه راهنمایی غیر انتفاعی بنت الحسین در سال 1374؛

ـ احداث حداقل سی شعبه در سطح شهر و روستاهای اطراف؛

ـ فعالیت‌هایی در امور خیریه مانند کمک به مستمندان و تهیه جهیزیه عروس برای نیازمندان؛

خاتمه

و هم اکنون، پس از گذشت دو دهه از عروج ملکوتی حاجیه خانم قانع، با عنايت پروردگار متعال و حضرت ولي عصر ارواحنا له الفدا، مدرسه علمیه حضرت رقیه علیها السلام در مشهد مقدس با مساحت 4000 متر مربع و در 4 طبقه با تعداد 300 نفر پرسنل و طلبه مشغول به فعالیت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و تبلیغی می‌باشد و احداث حداقل سی شعبه در سطح شهر و روستاهای اطراف و تأسیس مدارس غیر انتفاعی بنت الحسین عليها السلام را در پرونده و سابقه خود ثبت نموده است.

و تمام تلاش خدمتگزاران این مجموعه خدمت به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حمایت از مقام عظماي ولایت می باشد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد