26

مهارت مدیریت زمان

زمان ارزشمندترین سرمایه‌ای است که در اختیار ماست و متأسفانه دائماً در حال ازدست‌رفتن است. امام حسین علیه السلام در این باره می‌فرمایند: ای فرزند آدم! تو روزگاری بیش زنده نیستی، هرروز که بگذرد بخشی از وجود تو از دست رفته است.

در عصرکنونی اهمیت زمان مورد توجه بیشتری است چون روزگاری که ما در آن به سر می‌بریم عصر سرعت است و اگر اندکی کوتاهی از خود نشان دهیم از دیگران عقب خواهیم ماند.

نداشتن برنامه در زمان‌بندی شده در زندگی آسیب‌هایی را به نبال خواهد داشت بنابراین برای رسیدن به یک زندگی موفق و سازمان‌یافته باید کارهای خود را در ظرف زمانی خاص به طور دقیق مدیریت کرد.

برای روشن‌شدن مطلب بهتر است بدانیم که فعالیته‌های روزمره ما در زندگی به چهاردسته تقسیم می‌شوند.

1-    کارهای مهم و غیرفوری مثل نماز اول وقت، درس خواندن میان ترم، ورزش روزانه

2-    کارهای مهم و فوری مثل نماز آخر وقت، درس خواندن شب امتحان، انجام وظایف در دقیقه نود، بحران‌های پیش‌آمده

3-    کارهای غیرمهم و فوری جواب‌دادن به تلفن، فرستادن پیامک تبریک، رعایت برخی آداب اجتماعی

4-    کارهای غیرمهم و غیرفوری، مثل گپ‌زدن، تماشای تلویزیون؛ خوابیدن اضافی، گشت و گذار بی‌هدف در اینترنت بسیاری از کمبود وقت‌های ما، نتیجه پرداختن به کارهای دسته‌چهارم است که باعث اتلاف وقت گران‌بهای ما می‌شود.

توجه داشته باشید افراد موفق کسانی بوده‌اند که از کارهای نوع چهارم کاسته و به کارهای نوع اول پرداخته‌اند. از طرفی باید دقت شود چنانچه کارهای نوع‌اول به تأخیر بیفتد به کارهای نوع دوم تبدیل می‌شود که معمولاً انجام این کارها با اضطراب و استرس همراه بوده و ناقص یا نامطلوب انجام می‌شود.

منبع: کتاب مهارت مدیریت زمان( کاری از گروه تولید و پژوهش مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان)

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net