02

مهارت حل مسئله چیست؟

روش حل مسئله فرایند تفکرمنطقی و منظمی است که به فرد کمک می‌کند تا هنگام رویارویی با مشکلات راه‌حل‌های متعددی را جستجو کند و سپس بهترین راه حل را انتخاب نماید.

غالباً احساس درماندگی و ناتوانی افراد در هنگام رویارویی با مشکلات به این دلیل است که به طور انعطاف‌‌ناپذیری تنها از یک راه حل برای حل آن‌ها استفاده می‌کنند. لذا برای حل مؤثر مشکلات لازم است به جای فرار از آنها به شیوه فعالانه به دنبال روش‌های مطلوب حل مشکل بود. لذا به کار بردن گامهای فوق می‌تواند ما را در حل مشکل یاری دهد:

1-      آرامش خود را حفظ کنید و این ادراک را در خودتان پرورش دهید که « تو می‌توانی مشکلت را حل کنی » این خودگویی مثبت انگیزه را برای پذیرش کارهایی که به نظر سخت و دشوار می‌رسند افزایش می‌دهند.

2-      مشکل را به‌ طور روشن و مشخص برای خوتن تعریف کنید و بررسی کنید که مشکل چیست؟از چه زمانی ایجاد شده؟در چه موقعیت مکانی و در کجا به وجود آمده؟، چه کسانی در ایجاد مشکل یا گسترش آن دخالت دارند.

3-      پس از تعریف دقیق و روشن مشکل برای خود، خوب فکر کنید و همه راه‌حل‌های ممکن را برای حل مشکل مورد نظر فهرست کنید و بر روی کاغذ یادداشت کنید در این لحظه اصلاً به این مسئله که آیا ایده‌های شما عملی است یا خیر توجه نکنید.

4-      انتخاب بهترین راه حل: برای اینکه بدانید کدام راه حل مناسب است از خود سوال کنید اگر از این راه حل استفاده کنم چه اتفاقی خواهد افتاد و پیامد و نتیجه آن چه خواهد بود؟

5-      اجرای راه حل انتخاب شده: برای اجرای درست راه حل انتخابی دقیقاً مشخص کنید که اجرای نقشه شما مستلزم چه چیزهایی، چه کاری، کجا، چه موقع و توسط چه کسی باید انجام شود.

6-      ارزشیابی: پس از اجرای راه حل انتخاب شده ارزیابی کنید که آیا راه حل مورد نظر شما مؤثر و رضایت‌بخش است یعنی آیا:

الف- انجام این راه‌حلِ خاص باعث ضرر یا دردسر من می‌شود؟

ب- آیا باعث ضرر یا دردسر دیگری می‌شود؟

پ- آیا باعث ضرر یا دردسر جامعه می‌شود؟

ت- آیا می‌توانم به خانواده یا نزدیکانم بگویم که چنین کاری کرده‌ام؟

ث- آیا عملی است؟

حتی اگر جواب یکی از سه سوال اول بله و یا جواب یکی از دو سوال آخر، خیر است آن راه حل مفید نیست و باید آن را حذف کرد.

اگر راه انتخاب شده در رفع مشکل موفقیت‌آمیز بود چه بهتر وگرنه باید مراحل حل مسئله را مرور کنید و ببینید در کج اشکال وجود داشته که مشکل حل نشده و پس از بررسی حل مسئله را دوباره شروع کنید.

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت