01

رازهای درست انتقاد کردن

 

1.از انتقاد کردن در موقع مشاجره بپرهیزید. زمان مشاجره حتی اگر حق با شما بود از خودتان دفاع نکنید زیرا اگر بهترین دلیل را هم داشته باشید بی‌فایده است به این دلیل که هر دو طرف عصبی هستید و به حرف‌های هم گوش نمی‌دهید بلکه هدف شما تخلیه روانی است.

2.در هنگام انتقاد کردن داد نزنید. دادزدن در هنگام صحبت موجب عصبانیت طرف مقابل می شود و وقتی او عصبانی شد دیگر به حرف‌های شما گوش نمی‌دهد چه بسا که برداشت طرف مقابل از دادزدن شما این باشد که شما قصد تحمیل مطالب به او را دارید در نتیجه در مقابل صحبت شما مقابله می کند.

3.انتقاد باید کوتاه و خلاصه باشد. زمانیکه انتقاد از طرف مقابل طولانی شود شنونده خسته و کلافه می‌شود و حتی ممکن است لجبازی کند و زمانیکه لجبازی کند در مورد حرف‌های شما فکر نمی‌کند و متوجه نخواهد شد حق با شماست و حرف‌های شما از روی دلسوزی بوده است.

دلیل بر خلاصه گویی انتقاد این است که وقتی شما مدت زمانی پشت سر هم مرتب نکات منفی و عیب ها و بدی‌های فرد را بگویید ظرفیت شنونده تمام میشود و دیگر تحمل شنیدن صحبتهای شما راندارد. نکته بسیارمهم این است که به محض انتقاد کردن نباید انتظار اثر کردن را داشت بلکه باید به طرف مقابل فرصت فکر کردن داد. قرار نیست همان لحظه که شما انتقاد کردید اتفاق خاصی رخ دهد.

4.به جای انتقاد کردن پیشنهاد بدهید. بهتر است به جای انتقاد کردن پیشنهادی مطرح کنید. مثلا اگر طرف مقابل شما بداخلاق است و می‌خواهید به اوبگویید  که بداخلاقی نکند این انتقاد را می‌توان از چند طریق بیان کرد مثلا بگویید(چقدر شما بداخلاقی) یا (از بداخلاقی شما خسته شدم) همچنین می‌توان در قالب یک پیشنهاد به او بگویید(به نظر شما اگر بامن با آرامش صحبت کنی حرف‌های شما روی من تاثیر بیشتری ندارد؟)

باگفتن این جمله طرف مقابل به جای لجبازی کردن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت ودر مورد حرفهای شما بادقت فکر خواهد کرد...

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت

Escort https://jettransfer.net https://allkiss.net