22
آخرین سمینار علمی اساتید در سال 96
آخرین و پنجمین سمینار علمی اساتید با حضور اساتید مدرسه و استاد سیفی، با موضوع ارتباط قرآن با نهج البلاغه در عصر روز دو شنبه 20 اسفند ماه از ساعت 16 الی 17/30 در سالن اجتماعات مدرسه علمیه حضرت رقیه (سلام الله علیها) برگزار گردید.
خانم سیفی در ابتدای بیاناتشان ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت با سعادت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به قرائت خطبه 100 نهج البلاغه به صورت شعر پرداختند و با اشاره به گفته امام خمینی (ره) که تمام مسائل و مشکلات اجتماعی راه حلش در نهج البلاغه وجود دارد و همه مسئولین باید یک گفتمان مشترک و یک را حل مشترک برای مشکلات با استناد به نهج البلاغه داشته باشند یعنی نهج البلاغه به عنوان یک منبع مشترک جهت راحل مشکل براپیشان باشد تا زودتر به نتیجه جهت رفع مشکل برآیند.
در ادامه افزود :
در قرآن کریم مفاهیم بسیار زیادی وجود دارد که نیازمند تفسیر است و امام علی (علیه السلام) که قرآن ناطق است در سخنان خویش و از جمله نهج‌البلاغه که گزیده‌ای از این سخنان است، به تفسیر و تبیین آیات الهی پرداخته است. امام علی (علیه السلام) در مواردی از نهج‌البلاغه به شکل‌‌های مختلف اعم از مستقیم و صریح و یا غیرمستقیم و ضمنی و بر اساس اصولی چون لزوم تدبر در قرآن همراه با مراجعه به مفسران حقیقی آن و نیز اصل اختلاف‌ناپذیری و جامعیت قرآن و به‌کارگیری روش‌هایی چون تفسیر قرآن به قرآن، تفسیر بر اساس احادیث نبوی، توجه به شرایط فرهنگی اجتماعی عصر نزول، تبیین معنای واژگان به‌کار رفته در آیه، توجه به تاریخ گذشتگان و اقوام و ملل پیشین و نیز تکیه بر فهم شخصی خود به تفسیر آیات الهی پرداخته است.
خانم سیفی در پایان به اینکه راسخان در علم کسانی هستند که هیچ شبهه ای برایشان وجود ندارد واقرار دارند که تا هرجایی که در علم پیش رفتند هنوز نتوانستند به حقیقت اصلی دست پیدا کنند افزود :
کسی که می خواهد نهج البلاغه را بخواند باید ازطریق خواندن حکمتها واستفاده از شرح های ساده اقدام کند ولی اگر می خواهد عمیق بفهمد باید انواع شرح ها را کنار هم بگذارد و با رویکردهای مختلف بلاغی کلامی ،تاریخی ،فلسفی و... مسئله را مورد بررسی قرار دهد تا بتواندجوابی کامل و جامع برای مسئله اش پیدا کند .

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت