28

چهارمین سمینار علمی اساتید مدرسه علمیه حضرت رقیه سلام الله علیها با موضوع روش شناسی تفسیر المیزان

چهارمین سمینار علمی اساتید مدرسه علمیه حضرت رقیه سلام الله علیها با موضوع روش شناسی تفسیر المیزان با حضور معاونت پژوهشی مدرسه سرکار خانم هوشیار و موضوع روش شناسی تفسیر المیزان در روز چهار شنبه 25 بهمن ماه از ساعت 30 :15 الی 17 در سالن اجتماعات مدرسه برگزار گردید .

خانم هوشیلر در ابتدای بیاناتشان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها با اشاره به معنای لغوی کلمه روش که همان راه وروش آشکار می باشد اظهار داشت:
روش تفسیری شیوه روشن و منظمی است که مفسر برای تبیین وکشف معانی کتاب الهی مطابق با افکار صحیح،آن را طی می کند ،ایشان با اشاره به انواع روشهای تفسیر،همچون روش ماثوره،روش اجتهادی، روش اشاره ای، روش قرآن به قرآن، تفسیر به رای و توضیح آنان به روش علامه طباطبایی در المیزان پرداخت وافزود :
علامه در مقدمه المیزان انگیزه تألیف المیزان را مقابله با تفسیر به رأی بیان می دارند
روش علامه در المیزان قرآن به قرآن و روش اجتهادی و هم بهره گیری از روایات تفسیری پیامبر واهل بیت علیهم السلام می باشد.
علامه طباطبایی بر این باور بود که قرآن از عهده تفهیم مطالبی که ارائه می کند، بر آمده و نیاز ندارد از بیرون قرآن کمکی گرفته شود ودر همان مقدمه المیزان در مورد روش انتخابی خود قرآن به قرآن از آیات قرآن بهره می برد .
مضامین برخی از آیات دایل آن می باشد :
آیات تبیان
« َنزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَاناً لِکُلِّ شَیْ‌ءٍ » نحل/ ۸۹ )
از آنجا که قرآن تبیان هر شیء است، تبیان خودش نیز است..
آیات نور
« أَنْزَلْنَا إِلَیْکُمْ نُوراً مُبِیناً » ( نساء/۱۷۴ )
« قَدْ جَاءَکُمْ مِنَ اللَّهِ نُورٌ وَ کِتَابٌ مُبِینٌ »مائده/۱۵
کتابی که نور هست با مراجعه به کل آن، نور بودنش معلوم خواهد گردید
آیات محکم ومتشابه
« هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیْکَ الْکِتَابَ مِنْهُ آیَاتٌ مُحْکَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتَابِ وَ أُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ » آل عمران/۷
در آیات متشابه، به آیات محکم که مرجع و اصل هستند باید مراجعه نمود
آیات تدبر
« أَ فَلاَ یَتَدَبَّرُونَ الْقُرْآنَ وَ لَوْ کَانَ مِنْ عِنْدِ غَیْرِ اللَّهِ لَوَجَدُوا فِیهِ اخْتِلاَفاً کَثِیراً » ( نساء/۸۲ )
روایات تمسک به قرآن
* قال رَسُولُ اللَّهِ (صلي الله عليه و آله):‏ « أَيُّهَا الناس ... فَإِذَا الْتَبَسَتْ عَلَيْكُمُ الْفِتَنُ كَقِطَعِ اللَّيْلِ الْمُظْلِمِ فَعَلَيْكُمْ بِالْقُرْآنِ فَإِنَّهُ شَافِعٌ مُشَفَّعٌ وَ مَاحِلٌ مُصَدَّقٌ‏ وَ مَنْ جَعَلَهُ أَمَامَهُ قَادَهُ إِلَى الْجَنَّةِ وَ مَنْ جَعَلَهُ خَلْفَهُ سَاقَهُ إِلَى النَّارِ وَ هُوَ الدَّلِيلُ يَدُلُّ عَلَى خَيْرِ سَبِيلٍ...». (الكافي ،ج‏2، ص: 599)
حضرت محمد (صلي الله عليه و آله) فرمودند: « ... هر گاه آشوبها چون شب تار شما را فرا گرفت به قرآن رو آوريد (و بدان چنگ زنيد) زيرا آن است شفيعى كه شفاعتش پذيرفته است (در باره كسى كه بدان عمل كند) و گزارش دهنده است از بديها كه گفته‏ اش (در باره آن كس كه بدان عمل نكرده) تصديق شده است، هر كه آن را پيشواى خود كرد به بهشتش رهبرى كند و هر كه (از آن پيش افتد) و آن را پشت سر خود قرار دهد به دوزخش كشاند، و قرآن راهنمائى است كه به بهترين راهها راهنمائى كند».
خانم هوشیار افزود : علامه در المیزان به گونه های مختلف از این روش بهره برده است از جمله :مطلق ومقید، اجمال به تفصیل ، عام وخاص در دو آیه استفاده از ذیل یک آیه برای تفسیر همان آیه، استفاده از آیات مشابه در لفظ و محتوا، در توضیح آیه .
می توان گفت تفسیر المیزان به علت استدلال از ادله مختلف قرآنی، روایی، عقلی و حتی مباحث لغوی، ادبی و بیانی یکی از بهترین تفاسیر در روش اجتهادی است همچنین علامه از گرایش فلسفی، اجتماعی، علمی، عرفانی، و کلامی نیز استفاده برده است.
علامه برخلاف برخی از مفسران روایاتی را که با آیات قرآن سازگار نیست در تفسیر راه نداده و اگر ذکر می نماید همراه با نقد و تحلیل است.
خانم هوشیار در پایان به نمونه های دیگر از تفسیر علامه در آیات مختلف اشاره نمودند.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت