22
دومین نشست تخصصی نقش حیا مندی در تحکیم خانواده با حضور طلاب، مبلغین، اساتیدو فرهیختگان حوزه با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی در روزچهار شنبه 18 بهمن ماه در مدرسه علمیه حضرت رقیه سلام الله علیها با بهره مندی از محضر استاد گرانقدر جناب آقای دکتر بانکی پور رئیس دانشکده اهل محبت دانشگاه اصفهان در مدرسه علمیه حضرت رقیه برگزار شد.
آقای بانکی پور در ابتدای سخنانشان با اشاره به دو ابزار در تعلیم وتربیت یعنی تشویق وتنبیح فرمود این ابزار ، ابزار تعلیم وتربیت در حیوانات است اگر ما از آن در تعلیم انسان استفاده می کنیم از بُعد حیوانیت انسان است نه از بُعد انسانیت انسان.
انسان با تشویق رفتارش اصلاح می شود ولی حیوان با تنبیه.
قرآن کریم ضمن استفاده از این دو ابزار در تعلیم و تربیت از ابزار تبشیر و انذار نیز استفاده می کند و اینگونه ابزار فقط در تعلیم و تربیت انسان استفاده می شود نه در حیوان پس ابزار های تعلیم و تربیت را می توان به دو ابزار مقدماتی همان تشویق و تنبیه و دو ابزار متوسط که تبشیر و انذار و دو ابزار متعالی که محبت حیا می باشد تقسیم کرد اگر رابطه محب و محبوب یک رابطه عاشقانه باشد گره های کوری را می توان باز کرد که با تدبیر باز نمی شود.
آقای بانکی پور افزود : یکی از ابزار های اصلی رابطه افراد خانواده محبت است کنار ابزار محبت ابزار قوی تری هم که منحصر به فرد است و فرهنگ شیعه از آن استفاده می شود حیا است محبت گر چه خیلی قوی است اما گاهی آفات زا است محبت در تعلیم و تربیت حکم انرژی هسته ای را دارد که آسیب و خطر انرژی هسته ای قابل قیاس با انرژی های دیگر نیست.
حیا محبت را پاستوریزه می کند و جلوی آسیب هایش را می گیرد حیا عامل تشدید محبت است وقتی بین دو محب حیا باشد آفاتش کم و شدتش زیاد می شود آدمی که طعم عشق را بچشد دو دغدغه دارد یکی اینکه می خواهد عشقش ادامه داشته باشد و دیگر اینکه این عشق تشدید شود حیا قدرت نظارتی دارد.
در بین رابطه مادر و فرزند یا زن و شوهر اگر اصل تغافل یا چشم پوشی وجود داشته باشد عشق و محبت را دو چندان می کند انسانهای با حیا نزد خداوند ارزشمند هستند تا جای که خداوند بر روی خطاهایشان سر پوش می گذارد تاثیر وجود حیا در خانواده باعث تحکیم خانواده می شود بچه ها فطرتا با حیا هستند و این خانواده است که حیا را در او کمرنگ کرده یا از بین برده است رفتارهای ما باید هم آغشته به محبت باشد هم حیا عناصر تشویقی و تنبیهی تبشیری و انذاری باید بین رابطه افراد با یکدیگر باشد اگر می خواهید کار تبلیغی شما با موفقیت انجام شود باید اول بین خود و مخاطبتان علاقه و محبت ایجاد شود تا کار تبلیغی راحتتر انجام گیرد.
آقای بانکی پود در ادامه به تاثیر حیا در بیرون از خانواده اشاره کرد و افزود : عمده حکمت و فلسفه احکام روابط زن و مرد در خارج از خانواده موجب تحکیم خانواده می شود و فلسفه محدودیت در گفتار . رفتار دیدار و معاشرت و... در خارج از خانواده موجب تحکیم خانواده می شود بعضی عنصرهای ظاهری همانند حجاب و نگاه و... را رعایت می کنند ولی روابطشان در خارج حیا گونه نیست روابط زن و مرد در جامعه باید منشا حیا گونه داشته باشد مثلا ممکن است خانمی در جامعه حجاب داشته باشد ولی رفتارش حیا گونه نباشد وقتی حیای زن و مرد در جامعه و معاشرت های اجتماعی آنان رعایت شود زمینه قیاس با افراد خانواده به وجود نخواهد آمد و خانواده از تحکیم وامنیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
آقای بانکی پور در پایان اضافه کردند انسان برای زندگی به سه سرمایه نیاز دارد برای کسب علوم و معارف به عقل برای کسب اعتقادات به دین و برای کسب اخلاق به حیا نیاز دارد حیا جز مهمات اخلاق نیست بلکه ریشه اصلی اخلاق است اگر حیا رفت همه چیز را با خود می برد.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت