11

سخنرانی مدیریت محترم مدرسه علمیه حضرت رقیه سلام الله علیها به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها با موضوع
بررسی آموزه های تفسیری خطبه فدکیه
خانم افشار در ابتدا ی بیاناتشان ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به نحوه خروج . آن حضرت از خانه تا مسجد اشاره کردند و فرمودند :
اسلام با نقش اجتماعی زن مخالف نیست.نمونه اش این است که حضرت زهرا علیها السلام آمد خطبه خواند، صحبت کرد، دفاع کرد، اما نحوۀ حضورش را در جامعه ببینید. خانم محترم می تواند دانشگاه برود، دبیرستان برود، تحصیل کند، پزشک، شاعر، سخنران شود، اما ملاحظۀ جوانب و مسایل و ویژگی هایی را که یک زن مسلمان باید رعایت کند رادر نظر بگیرد.
بهترین الگوی ما که امام معصوم علیه السلام است، می فرماید: الگوی من مادرم حضرت زهرا علیها السلام است. شخصیتی که امیرالمؤمنین علیه السلام و اهل بیت به وجودش افتخار می کنند.
خانم افشار درادامه به آثار دوری از قرآن از گفته آن حضرت اشاره کردند و فرمودند:
دوری از قرآن، عامل بدبختی است
چرا قرآن را کنار گذاشته اید «أَنَّی تُؤْفَکُونَ»؛ چرا از قرآن روی گردانیده اید؟ «کِتَابُ اللهِ بَیْنَ أَظْهُرِکُمْ»؛ قرآن را داور قرار بدهید و ببینید که چه می گوید. اگر داور را قرآن قرار دهیم آیا اجازۀ اذیت به اهل بیت پیغمبر را به خود می دهید؟ آیا اجازۀ آزار مؤمنین را به خود می دهید؟ آیا اجازۀ غصب حق دیگران را به خود می دهید؟
اگر ما ویژگی های قرآن را بشناسیم وبدانیم شفاف است واحکامش روشن است و امر و نهی هایش روشن است آیا به بیراه خواهیم رفت .
خانم افشار پس از توصیف ویژگیهای قرآن از گفته حضرت زهرا سلام الله علیها در پایان به آثار قرآن در اعمال اشاره کرد و فرمود : هر چیزی اثری، هر کُنشی واکُنشی و هر عملی عکس العملی دارد. تأثیر و تأثُّر، خاصیت اشیاء جهان است؛ اما اثر ایمان چیست؟ اثر ایمان تطهیر است. بدین معنی که کافِر نجس است اما وقتی به خدا ایمان آورد پاک می شود، قلبش از معصیت و وجودش از آلودگی پاک می گردد.
خداوند تبارک و تعالی ایمان را عامل پاکیزگی از شرک قرار داد. خواهران گرامی!اگر کسی ذائقه اش سالم باشد نزدش ایمان محبوب است، اگر ذائقه اش سالم باشد گناه پیشش مذموم و ناپسند است.
خلاصه این که خطبۀ حضرت زهرا علیها السلام به نام «خطبۀ فدکیه»در منابع معتبر ذکر شده است. این خطبه عدۀ زیادی را مثل عبدالمنعم حسن را شیعه و تحت تأثیر قرار داده است. این خطبه مبیّن حجاب، حیا، عفاف و بسیاری دیگر از آموزه های دینی است. زهرای مرضیه هنگام رفتن به مسجد برای ایراد خطبه، روسری بلند و لباس بلند یعنی «جلباب»بر تن کرد و در میان زن های مهاجر، انصار و اقوام در مسجد حضور یافت. خطبه ای ایراد کرد که فراتر از موضوع دفاع از فدک است. در آن آثار ایمان، آثار نماز، جایگاه قرآن و... را بیان فرموده است.
لازم به ذکر است بعد از سخنرانی مداحان اهل بیت به عزاداری مداحی و روضه خوانی در خصوص این ایام پرداختند .

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت