17
مراسم سوگواری اربعین شهادت امام حسین علیه السلام
مراسم سوگواری اربعین شهادت امام حسین علیه السلام  با حضور  پر شور  عاشقان ودلداگان  اهل بیت عصمت و طهارت  صبح امروز چهار شنبه از ساعت  9/30 الی 11 در سال اجتماعات مدرسه برگزار گردید. قرائت زیارت عاشورا  سخنرانی  مداحی  مرثیه سرایی  و روضه خوانی و قرائت زیارت آل یاسین، اقامه نماز جماعت ظهر و عصر از جمله این مراسم بود.
 سخنرانی خانم افشار با موضوع  علل ماندگاری کربلا و نهضت عاشورا
خانم افشار   در ابتدای بیاناتشان ضمن عرض تسلیت به مناسبت چهلمین روز شهادت ابا عبدالله الحسین علیه السلام  به علل وعوامل ماندگاری  نهضت عاشورا  اشاره کردند و فرمودند: کربلا یک پیام داشت و یک پیامد  پیام آن روشن است مبارزه با ظلم، حق محوری، دفاع از مردم، و از دین آنان  ولی پیامدهای  آن سازندگی های عاشوراست که در پی گذشت 1400 سال از آن حادثه  چه انسانهایی  ساخته شدند و تغییر و تحول در آنها به وجود آمد علت آن، همان پویا بودن و جاودانه بودن  نهضت عاشورا است.
خانم افشار  اولین دلیل پویا بودن و جاودانه بودن کربلا و قیام عاشورا اراده الهی دانست چون اراده الهی اگر بر چیزی تعلق گیرد تحقق پیدا می کند دومین عامل جاودانگی عاشورا جامعیت آن است  زیرا  مسائل  اخلاق عمومی از عمل به واجبات دوری از محرمات، ایثار، گذشت و صبر گرفته تا شهادت، شهامت و استغفار و ... را  دربرمی گیرد. حق محوری  واقعه عاشورا دلیل بر ماندگاری آن است چون خداوند اراه کرده حق ماندگار باشد و باطل رفتنی زیرا باطل  همانند حبابی روی آب است  اولین سوالی که علی اکبر علیه السلام در راه از امام حسین علیه السلام کردند اینکه آیا ما برحق هستیم. حضرت علی علیه السلام  فرمودند:  دو چیز در قیامت باعث شفاعت انسان می شود  علاوه بر انبیا ء و اولیاء بعضی از اعمال  انسانها زمینه ساز شفاعت  آنها در قیامت می شود. "العمل بالحق و لزوم الصدق" خانم افشار افزود: عناصر و اصحاب  امام حسین علیه السلام  همچنین  اسارت اهل بیت نیز از جمله عوامل ماند گاری نهضت عاشورا می تواند  باشد  خطبه های حضرت زینب سلام الله علیها  و سید الساجدین علیه السلام، استناد حضرت زینب سلام الله علیها به آیات قرآن سوره آل عمران  آیه 178 به اینکه اگر خداوند به کافران  پول و سلامتی و نعمت فراوان می دهد نه برای اینکه آنها را دوست دارد بلکه برای اینکه پیمانه گناه آنان پر شود  و از طرفی اتمام حجت برآنان باشد که فرصتی به شما داده شد شاید جبران مافات کنید زیرا خداوند دست آنهایی را که در مسیر خیر باشند و زمینه خیر در آنها باشد می گیرد خانم افشار به سه اثر مهم پیامدهای نهضت عاشورا  اشاره کرد و فرمود:  اولین اثر این نهضت جدا شدن اسلام علوی از اسلام امویست، دوم شکسته شدن ابهت یزید و سوم  ایجاد انقلاب و نهضت  علیه امویان بود در پایان خانم افشار ضمن توصیه هایی به حضار  از آنان خواست در این دهه آخر ماه صفر بیاید با امام حسین علیه اسلام عهد ببندیم که در برابر هیچ ظلمی سکوت نخواهیم کرد و در برابر یزید و یزیدیان خواهیم ایستاد و تا ابد جزء یاران واقعی و پشتیبان نهضت عاشورا خواهیم ماند.

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت