10

برگزاری مراسم سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی

مراسم سوگواری تاسوعا و عاشورا ی حسینی همچون سنوات گذشته با حضور پر شور عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) در روزهای شنبه و یکشنبه برابر با 8و9 مهر ماه از ساعت  9 الی 11/30  در سالن اجتماعات مدرسه علیمه حضرت رقیه(سلام الله علیها) برگزار گردید. سخنرانی، مداحی و مقتل خوانی و قرائت زیارت عاشورا،برپایی نماز  جماعت ظهر و عصر تاسوعا و عاشورا  و صرف ناهار  از جمله این مراسم بشمار می رفت .

سخنرانی خانم افشار در روز عاشورا با موضوع عرفان و عبادت امام حسین (علیه السلام)

خانم افشار در ابتدای سخنانشان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت امام حسین (علیه السلام)  به عنوان مقدمه  با توجه به آیه 119 سوره توبه و اهمیت و جایگاه عزاداری  فرمودند: محرم بهار  عقل و عاطفه است  عقل ما حکم می کند امام حسین (علیه السلام) را بشناسیم  عاطفه و احساس هم حکم می کند همراه با یارانش باشیم  محرم باز شدن نمایشگاهی است که در آن کرامت، شهادت، خداجویی، اخلاص و ... در آن نمایان می شود  لذا برای هر سلیقه ای  این نمایشگاه کالا و متاع دارد .

خانم افشار بیان کردند، تجلیل از تاسوعا و عاشورا تجلیل از اصل اسلام  و نبوت و امامت است زیرا شیعه چهار رکن اساسی دارد  بعثت پیامبر گرامی اسلا م ، غدیر، عاشورا و ظهور و این چهار رکن همانند زنجیره ای به هم وابسته اند که هرکدام از جایگاه اصلی برداشته شود و به دیگری آسیب خواهد رسید ما امروز  بعثت بدون غدیر را می بینیم با بعثت داعشی و وهابیون  اسلامی درست شده که ولی امر آن حاکم سعودیست  اگر کسی بعثت و غدیر را پذیرفت، عاشورا را حفظ کرد و منتظر ظهور ماند  این چهاررکن ا صلی اسلام را حفظ خواهد کرد.

در زیارت عاشورا  اگر توجه داشته باشیم  در اول زیارت، امام حسین (علیه السلام) را به پیامبر نسبت می دهیم، بعد امیر المومنین (علیه السلام) مظهر غدیر و رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)مظهر بعثت  و جاهایی از این زیارت مربوط به ظهور می شود پس می توان  نتیجه گرفت عاشورا حلقه ارتباط ظهور، غدیر و بعثت است.

  خانم افشار همچنین در مورد آسیب شناسی عاشورا فرمودند: در تمام وقایع و جریانات تاریخی ممکن است آسیب ها ی محتوایی و یا روشی  وجود داشته باشد  آنچه مهم است و وظیفه ما می باشد شناخت آسیبهاست .

خانم افشار در رابطه با عبادت امام حسین (علیه السلام)  اظهار داشت امام در شب عاشورا با یارانشان به دعا  و نیایش با خدا پرداختند و از آنجا که سیره  معصوم برای ما حجت است  لذا احیاء شب عاشورا ثواب  هفتاد سا ل عبادت را دارد  و می تواند  مسیر هفتاد سال زندگی انسان را تغییر دهد همچنین به ابعاد عاشورا اشاره کردند و فرمودند: حادثه عاشورا تجلی عرفان، اخلاق، ارزش ها، کرامت و عزت انسانی است چناچه خداوند در سوره توبه آیه 112 می فرماید:  در جبهه های اسلام باید توبه باشد رکوع و سجود باشد  امر به معرف و نهی از منکر باشد زیرا دین ما جهاد و حماسه اش با اخلاق است. در پایان خانم افشار با توجه به نماز ظهر عاشورا  فرمود: نماز ظهر  روز عاشورا سه ویژگی اصلی داشت  اول اینکه اول وقت خوانده شد  با اینکه در آن زمان، جنگ به نقطه اوج خود رسیده بود  ولی امام حسین (علیه السلام) دست از نبرد برداشتند و نماز اول وقت را ترجیح دادند دوم اینکه  نماز به جماعت برگزار شد  با اینکه می توانستند  هر کس فرادا در خیمه بخواند تا امنیت بیشتر داشته باشد  سوم علنی بودن آن بود، بیاید از سیره و عملکرد معصومین(علیهم السلام)  چه در شرایط بحرانی مثل جنگها و چه در زندگی عادی درس عبرت  بگیریم و پیامهای اصلی را دریافت کنیم اگر در محرم امسال  سعی کنیم اولین پیام نماز ظهر عاشورا را که اول وقت خواندن آن  می باشد را  سر لوحه زندگی خود قرار دهیم  و سعی براصلاح نفس کنیم  و خلق وخوی حسینی در ما به وجود آید  و با عبادت و بندگی امام حسین(علیه السلام) آشنا شویم  آن وقت حسینی شدیم . 

  

 

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت